2013. július. 03. 16:32 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 03. 17:19 Itthon

Tavares-jelentés: "Az EP ma Orbán Viktort ítélte el"

Az MSZP szerint az Európai Parlament a Tavares-jelentéssel nem Magyarországot, hanem Orbán Viktort ítélte el, a Demokratikus Koalíció a jelentés minden szavával egyetért, a Jobbik nincs meglepve, a KDNP viszont szervezett baloldali támadásról beszél. Az EP szerdai ülésén fogadta el a jelentést, amely az alapjogok érvényesülését vizsgálja Magyarországon.

Az MSZP szerint az Európai Parlament (EP) által szerdán elfogadott Tavares-jelentés a kormány állításával szemben nem Magyarországot, hanem Orbán Viktort, valamint a magyar kormány antidemokratikus intézkedéseit ítélte el.

Harangozó Gábor szocialista országgyűlési képviselő szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: a jelentés elfogadásával az Orbán-kormány újabb bizonyítványt kapott a jogállamiság és a demokratikus normák magyarországi helyzetéről. Emlékeztetett arra: Európában "két világégés is azért indult ki, mert volt egy kormány, amely magasabb rendűnek, vagy nemzetek felett állónak képzelte magát, és nem engedett a józan hangoknak". Szerinte az EU ezért rögzítette az alapszerződésében az alapjogok tiszteletét, és ezekből az alapértékekből nem lehet sem gazdasági, sem egyéb okokra hivatkozva engedni, valamint semmilyen többséggel nem szabad ezeket felülírni.

A szocialista politikus szerint a jelentés elfogadásával létrejöhet egy olyan rendszer, amely formálisan is nyomon követheti és számon kérheti a demokratikus normák érvényesülését Magyarországon. Úgy véli: erre azért van szükség, mert Orbán Viktor olyan rendszert épített fel, amelyben senki és semmi nem korlátozza, hogy az emberektől elvegye a trafikokat, a földeket, vagy a nyugdíj-megtakarításokat.

Harangozó Gábor szerint valaki minél mélyebben beleássa magát a magyar ügyekbe, annál egyértelműbben foglal állást a jogállami normák ellen irányuló folyamatokkal szemben. Hangsúlyozta ugyanakkor: mindennek ellenére az MSZP folyamatosan kiállt azért, hogy a magyar embereket nem érintheti semmilyen szankció. Szerinte az MSZP-s politikusok "aktív közreműködésével" került ki az eredeti jelentéstervezetből a szankciók bevezetésének lehetősége.

Az EP szerdai plenáris ülése 701 képviselő jelenlétében 370 igen és 249 nem szavazattal, 82 tartózkodás mellett fogadta el a Tavares-jelentést, amelynek fő megállapítása az, hogy a magyarországi jogi változások rendszerszintűek voltak, és eltávolodtak az unió szerződésének kettes cikkében foglalt alapértékektől, és ha ez a trend nem változik "időben és megfelelő módon", akkor az annak kockázatához vezethet, hogy Magyarországon sérülhetnek az alapértékek. Az immár az EP hivatalos álláspontjának tekinthető jelentés több ajánlást megfogalmaz mind az uniós intézmények, mind Magyarország számára.

A DK mindennel egyetért

A Demokratikus Koalíció (DK) az első mondatától az utolsóig egyetért a Tavares-jelentéssel. Bauer Tamás, a párt alelnöke szerdai budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: nagy örömükre szolgál, hogy az EP jelentős többséggel fogadta el a jelentést, amelyik az "európai demokraták szolidaritását fejezi ki a magyar néppel".

Bauer Tamás azt is kijelentette, hogy a miniszterelnök több hamis állítást is tett kedden, a Tavares-jelentés strasbourgi vitája során. Véleménye szerint ezek közé tartozik az, hogy a jelentés lebecsülné a magyar nép eredményeit.

Szintén hamisnak nevezte azt a kijelentést, hogy egy sikeres országot büntetnek, mert a DK szerint a kormány nem ért el sikereket. Bauer Tamás egyúttal elutasította azt is, hogy az európai politika döntéshozói üzleti körök érdekeit képviselnék.

A Jobbik nem lepődött meg

A Jobbikot nem érte meglepetésként a Tavares-jelentés. Volner János, az ellenzéki párt alelnöke budapesti sajtótájékoztatóján a döntésre reagálva azt mondta: az Európai Unió hosszabb ideje egyre agresszívabban képvisel politikai köntösbe bújtatott gazdasági érdekeket.

Kiemelte: az unión belül elsősorban a baloldal "aktivizálódott Magyarország ellen", a magyar baloldal pedig "sunyi módon" szövetkezett a nemzetközi baloldallal és mindent megtett azért, hogy Magyarországot rossz fényben tüntessék fel. A Jobbik szerint a magyar baloldal így próbál a hatalom közelébe jutni.

Volner János közölte, a Jobbik ugyanakkor sajnálja, hogy a kormány nem egy nemzeti sorskérdésben konfrontálódik az Európai Unióval, hanem csak a "saját hatalmát védi". Az ellenzéki párt szerint a kormánynak inkább a földkérdésben kellene keményen síkra szállnia a magyar érdekek védelmében. A Jobbik felszólítja a kormányt, hogy ne elsősorban saját hatalmának a bebetonozásáért, hanem az ország érdekében szálljanak szembe az Európai Unióval.

Kérdésre válaszolva Volner János hozzátette: a Tavares-jelentés elfogadásának semmilyen gyakorlati, gazdasági következménye nem lesz Magyarországra nézve.

A KDNP támadásról ír

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szerint a Tavares-jelentés szerdai, strasbourgi elfogadása része az európai baloldal Magyarország ellen irányuló támadásainak, amelyeknek gazdasági és politikai, de elsősorban ideológiai okai vannak.

A kormánypárt az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében hangsúlyozta, az "alapító atyák", vagyis "Robert Schuman, Konrad Adenauer és társaik kereszténydemokrata elvei alapján felépülő Európában" gondolkodnak.

A KDNP ugyanakkor úgy látja, az európai baloldal letért erről az útról és a saját üzleti és politikai érdekei mentén ítél, továbbá egy "dekadens világszemlélet nevében sokszor deviáns magatartásformákat támogat".

A kereszténydemokraták ezért arra kérik a kormányt és a parlamentet, hogy "határozottan álljon ki az alaptörvényben foglalt hagyományos értékek mellett és utasítsa vissza az alaptalan támadásokat".

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 22. 13:15

Ukrán–magyar származású, befolyásos képviselő meghívására ment a Fidesz kampánystratégája Trump beiktatásakor Amerikába

Orbán Viktor több hangszeren játszik, hogy Trump odafigyeljen rá. Gyürk Andrást, a miniszterelnök egyik fontos háttéremberét Andy Harris képviselő épp Donald Trump beiktatásakor hívta meg az Egyesült Államokba. Harris a képviselőház ultra-konzervatív képviselői csoportjának a vezetője, befolyásos figura Washingtonban, aki ukrán és magyar felmenőkkel is bír.