2013. július. 03. 22:08 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. július. 03. 22:07 Itthon

Index: Paczolay bocsánatot kért az azeri baltás gyilkos kiadatásáért

Paczolay Péter, az alkotmánybíróság elnöke a maga nevében bocsánatot kért Örményországtól azért, hogy a magyar állam kiadta az azeri baltás gyilkost - számolt be az Index.

Paczolay Péter bocsánatot kért Örményországtól Ramil Safarov kiadatásáért - számolt be az Index az Armenpress örmény hírügynökségre hivatkozva. Értesülésük szerint a magyar Alkotmánybíróság elnöke egy sajtóbeszélgetésen elnézést kért az eset következményei miatt.

"Éjszaka meggyilkolta a társát, ezért véleményem szerint a magyar bíróság döntése közel sem volt megalapozott. Tény, hogy Magyarország hat-hét évvel a bebörtönzését követően adta ki Azerbajdzsánnak. Folytatnia kellett volna a büntetése letöltését, ahelyett, hogy szabadon bocsássák és hősként ünnepeljék" - fejtette ki álláspontját Paczolay, majd hozzátette, hogy tudomása szerint az utóbbi fejlemény "a magyar hatóságokat is váratlanul érte".

Az Alkotmánybíróság elnöke bocsánatot kért saját maga és a magyar nép nevében az örmény néptől "azokért a problémákért, melyeket ez az eset okozott" – írta a jereváni Armenpress.

Az Index.hu kérdésére Paczolay Péter megerősítette, hogy Safarov ügye szóba került egy egyébként más témájú sajtóbeszélgetésen örmény újságírók jelenlétében. Azt ugyanakkor cáfolta, hogy ő "a magyar nép nevében" kért volna bocsánatot.

Az ügy előzménye, hogy Ramil Safarov azeri katonatiszt 2004-ben baltával álmában meggyilkolta örmény szobatársát, aki hozzá hasonlóan a NATO Partnerség a Békéért programjának keretében jött Budapestre egy továbbképzésre. Az életfogytiglanra ítélt Safarovot Magyarország 2012-ben váratlanul kiadta Azerbajdzsánnak. A hazájában hősként tisztelt tiszt hazatérve azonnal államfői kegyelmet és tisztes megélhetést kapott. Szerzs Szargszján örmény elnök még aznap bejelentette, hogy országa felfüggeszti a diplomáciai kapcsolatokat Magyarországgal.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.