Melegek: az MSZP-nél belefért, a polgári köröknél már nem
Csak kevesen merik vállalni identitásukat, ezért ennyire erős Magyarországon a homofóbia – véli az MSZP meleg munkacsoportjának vezetője. A 24 éves Waliduda Dániel a tavalyi budapesti EuroGames protokollfőnöke volt, és egyelőre nem tudja, politikai pályára lép-e, bár az MSZP-be belépett februárban. A munkacsoportnak heteroszexuális és párton kívüli tagjai is vannak – írja a Népszabadság. A jobboldalon a Sokszínű Magyarország Polgári Egyesület az alapítás után egy évvel feloszlatta magát.
Waliduda Dániel a lapnak azt mondta, hogy mindig is baloldalinak vallotta magát. Családjában tisztában vannak identitásával, és elfogadják őt olyannak, amilyen. Az MSZP több ismert politikus, köztük Gurmai Zita és Göncz Kinga is lobbizott azért, hogy valamilyen szervezeti formában képviseljék a melegek jogait. Így jött létre a munkacsoport, amely a cikk szerint meglehetősen laza szerveződésként működik, a párt elnökségének jóváhagyására azért szükség van.
Waliduda Dániel személyes tapasztalatai szerint azért ilyen erős a homofóbia Magyarországon, mert csak kevesen merik vállalni identitásukat. Azok, akik családi vagy baráti körben személyesen is ismernek melegeket, jóval elfogadóbbak az átlagosnál. A munkacsoportnak heteroszexuális és pártonkívüli tagjai is vannak, akik a jogegyenlőséget szeretnék elérni, azt, hogy mindannyian normálisan élhessünk együtt ebben az országban.
Waliduda Dániel egyelőre nem tudja, hogy politikai pályára készül-e, de az biztos, hogy nem vágyik külföldre, itthon akar maradni.
A cikkben emlékeztetnek, hogy hasonló kezdeményezés a jobboldalon is volt. A Fidesz 2002-es választási veresége után a polgári körök megalakításakor létrejött 2003-ban a Sokszínű Magyarország Polgári Kör. Az alapítók heten voltak, a létszám egy hét leforgása alatt tizenhatra nőtt.
A polgári körök koordinálásával megbízott Hende Csaba „nyilvánvaló provokációnak” minősítette a „teljességgel ismeretlen hátterű szervezet hirtelen felbukkanását”. Később tisztázták a félreértést, Hende meggyőződött arról, hogy tényleg akadnak olyan melegek, akik polgári kör szervezésével akarnak kiállni a Fidesz mellett. A tárgyalás eredménye egy közös közlemény lett.
A Sokszínű Magyarország Polgári Egyesület azonban egy évvel később feloszlatta magát. „Kezdeményezésünk a politikai jobboldal részéről, melyhez tartozónak valljuk magunkat, jóval nagyobb kirekesztésnek és elhallgatásnak lett kitéve, mint azt az elején gondoltuk” – indokolták döntésüket akkor a fideszes érzelmű melegek.