2013. június. 16. 09:55 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 16. 09:57 Itthon

A teljes körű árvízvédelemre 600-700 milliárd forint kellene

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője szerint 600-700 milliárd forintból lehetne megvalósítani egy teljes körű árvízvédelmi rendszert, de egyszerre ennyi pénzt védművekre biztosan nem tud költeni a magyar állam - fejtette ki Molnár Béla a Vasárnapi Észak című hetilapnak.

Már most is európai szintű a védelmi rendszer Magyarországon, de két év múlva még jobb lesz – mondta a vízügyi szakember, aki az interjúban szólt arról is, hogy a Dunán a Rajka és Budapest közötti szakasz megvédése a legnehezebb, a fővárostól délre már ritkábbak az árvízi jelenségek, igaz, ha előfordulnak, ott nagyobb is a baj. Hozzátette, az elmúlt tíz évben 251 milliárdot költöttek vízügyi fejlesztésekre.

Szerinte Szentendrén az épített, a Margitszigeten pedig a tömlős mobilgát volt az, amit élesben most vetettek be először, de ezen kívül a klasszikus védekezés minden módszerét kimerítette a szakma az idén, amit a tankönyvekben valaha leírtak.

Az elmúlt tíz évben ez már a harmadik rekordméretű árvíz volt a Dunán, 2002-ben és 2006-ban is sorra dőltek meg a legmagasabb vízállások, ahogy most is. Ezek alapján következtetni lehet arra, hogy talán előfordulhat a következő években is hasonló mérető árvíz, de a természetet teljes mértékben kiismerni és kiszámítani lehetetlen, elméletet tehát ez alapján semmiképpen sem szabad gyártani.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.