2013. június. 14. 17:14 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. június. 14. 17:53 Itthon

Helyesírási hibáktól és Orbántól hemzseg a felsőoktatási koncepció

A kormány szerint a felsőoktatásban nincs túlképzés, és Magyarországon túl kevés a diplomás – többek között ez derül ki az Átlátszó Oktatás által nyilvánosságra hozott felsőoktatási koncepcióból, amelyet Klinghammer István jegyez. A dokumentumban arra is kitérnek, hogy a két évtizede zajló, meglehetősen álságos "tandíjvitát" le kéne már zárni.

Nyilvánosságra került a felsőoktatás stratégiai kérdéseiről szóló előkészítő dokumentum, amelyet Klinghammer István felsőoktatásért felelős államtitkár küldött meg a Felsőoktatási Kerekasztal résztvevőinek – írja az Átlátszó Oktatás blog.

A cikk szerint a 18 oldalas koncepció bővelkedik helyesírási hibákban, képzavarokban, és Orbán Viktortól származó iránymutatásokban, szerzője pedig valójában nem Klinghammer István, hanem Gilly Gyula, akinek a neve több korrupciógyanús ügyben is felbukkant az elmúlt években.

A szöveg szinte minden második oldalon Orbán Viktort idézi, és nagyon hasonlít a korábbi évek hálózatfejlesztési-koncepcióihoz, amelyek mind megmaradtak a vitaanyag szintjén. A koncepció kifejti, hogy a diplomások képzése már csak azért is fontos, mert ők egészségesebbek, jobb életminőségben és hosszabb ideig élnek, alacsony körükben a munkanélküliség, több adót és járulékot fizetnek és kevésbé terhelik a jóléti rendszereket. Az anyag szerint a közpénzekből a diplomaszerzésre történő ráfordítások nagy átlagban 8-9 szeresen térülnek meg.

A dokumentum egyik alapelve, hogy a felsőoktatás minden tehetséges, tanulni vágyó és arra képes fiatal számára általánosan hozzáférhető legyen – az anyagi lehetőségektől függetlenül. A vitairat egyik megállapítása szerint "le kellene zárni az immár két évtizede zajló, meglehetősen álságos 'tandíjvitát', ugyanis majdnem minden második hallgató immár 12–15 éve igen jelentős költségtérítési díjat fizet".

A tanulmányból kiderül, hogy a kormány szerint a felsőoktatásban nincs túlképzés, Magyarországon nem túl sok, hanem túl kevés a diplomás. A felsőoktatási államtitkárság szerint fontos, hogy minél több szakmunkás legyen, de az ő létszámuk növelése "nem valósítható meg az OECD-átlaghoz képest alacsony felsőoktatási részvételi arány további csökkentésével". A blog azt írja: az anyag sorban dönti meg az elmúlt hónapok kormányzati túlképzésről, felesleges egyetemistákról, központi kormánydöntéssel meghúzott ponthatárokról szóló szlogenjeit.

A dokumentum a kormány Felsőoktatási Kerekasztalban képviselt álláspontjáról szól, tehát ez a koncepció a tárgyalásoktól függően még változhat. Az Átlátszó Oktatás blog érdeklődött a minisztériumnál a dokumentum hitelességéről, de választ egyelőre nem kaptak. Az MTI szerdán szemlézte a tanulmányt (annak közzététele nélkül), az akkor írtak szoros azonosságot mutatnak a most kiszivárgott dokumentum tartalmával.

Hirdetés