Árvíz, földügyek és egy csodálatos barátság – percről percre a Parlamentből
Pintér Sándor az árvízi védekezésről, kormányelőterjesztés a veszélyhelyzet meghosszabbításáról és kiterjesztéséről, csúcsra járatott szavazógép és egy egészen különleges fantomjogszabály. Soltész Miklós és Harrach Péter remekül megértik egymást. Percről percre az ülésnap kezdetéről.
Most érkezett
A mai ülésen nem kerül sorra a földtörvény vitájának lezárására, viszont az Országgyűlés dönt a dunai árvíz miatt kihirdetett veszélyhelyzet meghosszabbításáról.
Ezzel véget értek a napirend előtti felszólalások.
Soltész Miklós messzemenően egyetért Harrach Péterrel, és ő is nagyon elégedett az árvízi védekezés eddigi részével. Örömmel mondja el, hogy több mint 133 millió forintot adományoztak eddig a magyarok a védekezésre és a károk enyhítésére. Soltész Miklós egyébként feltűnően hasonlít az egykor szintén kereszténydemokrata Mikola Istvánra.
Harrach Péter az árvízi védekezés tanulságairól beszél, elhagyja a száját a szervezettség és fegyelmezettség kifejezés.
Magyar Zoltán napirend előtti felszólalására Fazekas Sándor reagált, aki szerint érdemi társadalmi vita előzte meg a földtörvény tervezetének benyújtását. A miniszter szerint a kormány olyan akadálypályát épített ki a külföldi földvásárlók előtt, amelyen azok képtelenek lesznek átjutni és földet szerezni Magyarországon. Fazekas szerint a kormány igenis egyeztetett a civil szervezetekkel, és azzal vádolta Magyart, hogy "mindenféle számokkal dobálózik", majd ő maga is mond egy csomó számot, végül – ha jól értjük – Ángyán József plagizálásával vádolta meg a jobbikos képviselőt.
Orbán Viktor ígéretével ellentétben 2014. május elsejétől a külföldiek vásárolhatnak magyar termőföldet, miközben a magyar gazdálkodók hátránya nyugat-európai társaikkal szemben nemhogy csökkent volna az elmúlt években, de nőtt is. A kormány hazudott a földtörvény ellen tiltakozó civileknek, akikkel Fazekas Sándor miniszter még találkozni sem volt hajlandó.
Ángyán Józsefhez hasonlóan Csányi Sándor, Nyerges Zsolt és Leisztinger Tamás és más oligarchák érdekeinek képviseletével vádolja az Orbán-kormányt. "Az árvíz elhagyja hazánkat, de amire önök készülnek, itt marad" – mondta a Jobbik képviselője, aki maffiacsaládoknak nevezte a kormány agrárpolitikájának haszonélvezőit.
Komárom-Esztergom megye kormánymegbízottja, Czunyiné Bertalan Judit a megyében tapasztaltakról beszélt, példátlan veszélyről és szintén példátlan összefogásról emlékezve meg. A veszély szerinte sem múlt el, de mindekit megnyugtat, hogy "az erőnk nem fogyott el". "A Duna hihetetlen ereje és hihetetlen mérete mindnyájunkat meglepett" – ismerte el a kormánymegbízott, aki szerint "meg tudtuk fogni a vizet". Czunyiné szerint "fizikai és emberi határainkat feszegetve elmondhatjuk, hogy Magyarország jól vizsgázott".
Rogán Antal szerint a veszélyhelyzet és az összefogás is példátlan volt, és mivel a veszély nem múlt el, arra kérte Harangozó Tamást, hogy ne csak a gátakon, hanem az Országgyűlésben is tanúsítson önmérsékletet.
Vona Gábor a hivatásosok és a civilek mellett a védekezésben részt vevő 13 000 Jobbik-aktivistának is köszönetet mond. Egyetért Pintérrel abban, hogy "a magyarok igenis képesek az összefogásra", és sajnákozását fejezte ki, amiért "az MSZP mégsem bírta türtőztetni magát" Harangozó Tamás napirend előtti felszólalásában.