Elbukták első fokon Kocsis Mátéék a "luciferes" munkaügyi pert
A bíróság több mint 6 millió forint megfizetésére kötelezte a józsefvárosi önkormányzatot, amiért méltatlanságra hivatkozva jogalap nélkül bocsátotta el egyik köztisztviselőjét. Az első fokon eljáró Fővárosi Munkaügyi Bíróság csütörtök délelőtt hirdetett ítéletet az ügyben. Eszerint a köztisztviselő nem rombolta a közigazgatásba vetett társadalmi bizalmat azzal, hogy válaszolt Kocsis Máté polgármester sms-eire – írja a Magyar Narancs Online.
A kirúgott férfi 2011. augusztus 11-én váltott szöveges üzeneteket Kocsis Mátéval. A józsefvárosi önkormányzat ezen sms-ekre hivatkozva bocsátotta el 2011 októberében B. K.-t, aki egy hónappal később fordult bírósághoz. Elbocsátása a Magyar Narancs A kocsmaasztal lovagjai című, 2011. július 28-i cikkével függ össze. Az önkormányzatnál a lap szerint alaptalanul hitték a férfiről, hogy ő lett volna az írás informátora.
A cikk megjelenése után az önkormányzatnál nem hivatalos vizsgálatot indítottak, hogy kiderüljön, ki informálta az úgynevezett Vaskapu-biznisz hátteréről a lapot. A polgármester a 2011. augusztusi igazgatási szünet alatti sms-ében már kész tényként utalt arra, hogy szerinte a köztisztviselő a Magyar Narancs forrása, és délután négy órától éjjel fél egyig folyamatosan zaklatta őt az sms-eivel.
A férfi tiszteletből válaszolt az üzenetek többségére, de azt határozottan cáfolta, hogy ezt köztisztviselőhöz méltatlan módon tette volna. Pedig egyértelmű provokációnak érezte a polgármester érthetetlen üzeneteit, amelyeket Kocsis Máté például „Üdv. Lucifer” búcsúzással zárt. Azt mondta: a történtek miatt ő szégyellte magát a polgármester helyett.
A kirúgott köztisztviselő négygyermekes családapa, egy fillér nélkül küldték el, azóta nehéz körülmények között él három gyermekével és beteg feleségével. Ráadásul munkaügyi papírjaira rávezettette az önkormányzat, hogy a munkaviszony megszűnésének oka méltatlanság, ezt csak hónapokkal később tudta töröltetni.
A férfi szerint a kirúgással azért siethettek, mert néhány nap múlva elérte volna a 35 éves köztisztviselői jubileumát, amiért csaknem nettó 900 ezer forintot kapott volna.
2012 szeptemberében az önkormányzat által megbízott ügyvédi irodától egyezségkötési ajánlat érkezett, amelyben az önkormányzat elismerte, hogy jogellenesen szüntette meg a férfi jogviszonyát, és közös megegyezést ajánlottak, 15 havi nettó átlagkereset kifizetésével.
A kiegyezést a munkaügyi bíróság is szorgalmazta, majd mindkét oldal bejelentette ezt a szándékát, és kérték fél évre a per szüneteltetését. Az egyezségkötést azonban a kerület vezetői végül nem vitték a képviselő-testület elé, mert a jogszerűtlen elbocsátás beismerése feltehetően valakinek a felelősségre vonásával járt volna, így maradt a pereskedés, amit az önkormányzat csütörtökön első fokon elvesztett.
A bíróság bizonyítottnak látta a jogszerűtlenséget, és ítéletét a kérelem felső határához igazítva 20 hónapnak megfelelő jövedelem kifizetésére kötelezte a józsefvárosi önkormányzatot - olvasható a cikkben.