Itthon hvg.hu 2013. május. 24. 11:43

Gyurcsány bizalmasát vádolja Rózsa-Flores barátja

Szili Katalint és Baja Ferencet is ismerte Rózsa-Flores Eduardo, de Szekeres Imrét kifejezetten utálta – állítja Rózsa-Flores közeli barátja, a Kapu folyóirat főszerkesztője. Brády Zoltán szerint az akkori kancelláriaminiszter Kiss Péter és a volt titokminiszter Szilvásy György szivárogtatta ki a beszédet. Brády a HVG-nek pár hónapja elmesélte, hogyan Rózsa-Flores a neki kiszivárogtatott anyagot hogyan próbálta eladni a médiának.

Brády Zoltán, a Kapu folyóirat szerkesztője, Rózsa-Flores Eduardo közeli barátja a Magyar Nemzetnek adott nyilatkozatában megerősítette az Origónak azt az információját, hogy Eduardo Rózsa-Flores 2006 nyarán már nem a VI. kerületben, hanem Szurdokpüspökiben lakott, vagyis ez alapján valószínűtlen, hogy abban az időpontban használta volna a lakást, amikor a Heti Válasznak nyilatkozó Szabó Bálint szerint ott az őszödi beszédet együtt hallgatta a szocialista párt vezetőivel.

Túry Gergely

Szabó a hetilapnak azt mondta, hogy egy Katalin, egy Imre és egy Ferenc nevű MSZP-s vezető jelent meg Rózsa-Floresnél éppen akkor, amikor ő is a lakásban volt, és a Tito nevű kutyára vigyázott. Elmondása szerint a szomszéd szobából hallotta, amint azok meghallgatják az akkor még ismeretlen őszödi beszédet. Az Origo egy forrása szerint viszont Tito az említett időpontban, 2006 nyarán már nem élt, és a terézvárosi lakás sem volt már Rózsa-Floresé. Utóbbit a tulajdoni lap adatai is erősítik.  

Szabó Bálint, aki a Heti Válasz szerint az őszödi szivárogtatás koronatanúja, csütörtökön a Klubrádiónak ezzel kapcsolatban azt mondta, mivel barátok voltak Rózsa-Floresszel, ezért "ha valaki, én tudom, mikor adta el a lakását Eduardo, voltunk olyan nexusban".

A felmerült érintettek, Baja Ferenc, Szekeres Imre és Szili Katalin sietve cáfolták az értesülést, hogy ismerték volna Rózsa-Florest, illetve hogy közük lenne az őszödi beszéd máig nem tisztázott kiszivárogtatásához.

Brády Zoltán, aki korábban Rózsa-Flores szerkesztője volt, azt mondta, szerinte a később Bolíviában meggyilkolt férfi azért ismerte az MSZP vezérkarát, mert korábban KISZ-titkár volt, de különösen Kiss Péterrel és Szilvásyval volt jóban. A szerkesztő szerint már csak azért sem lehet igaz a Heti Válasz által közölt történet, mert Rózsa-Flores bár Baja Ferenccel és Szili Katalinnal jóban volt, de Szekeres Imrét kifejezetten utálta, ő inkább arra gyanakszik, hogy Kiss Péter, a Miniszterelnöki Hivatal akkori vezetője, valamint Szilvási György korábbi titokminiszter szivárogtatta ki az őszödi beszédet. Brády egyenesen odáig megy, hogy a magyar titkosszolgálatnak is köze lehetett Rózsa-Flores 2009-es bolíviai meggyilkolásához is, mert szerinte el akarták hallgattatni.

Brády a HVG-nek pár hónapja azt mondta, hogy egykor Rózsa Skype-on kérte őt Bolíviából, keressen olyan sajtóterméket, amely fizetne neki azért az információért, hogy ő „terítette” az őszödi felvételt. „Félmillió forintot kért volna, néhány főszerkesztővel beszéltem is, de elhajtottak” – mondta Brády. Rózsa hetekig próbálta „elhelyezni” a sajtóban a felvételt, ám sokáig senki sem csapott le rá.

Ebben egybehangzik Brády elmondása azzal, amit a HVG-től nevük elhallgatását kérő, az MSZP belső ügyeire és a titkosszolgálatok működésére is rálátással bíró források elmondtak. „Csalódottak voltunk, már a bécsi Kurierhoz akartam indulni, amikor Eduardo mégis talált egy bevállalós kapcsolatot a közrádió internetes oldalánál” – mondta Brády a HVG-nek.

A fő kérdésben, azaz hogy ki volt Rózsa forrása, Brády is csak találgatott a HVG-nek, de ő is az MSZP-s belharcról szóló elmélet híve lett. A HVG többi forrása ezzel szemben azt sugallta, hogy a szocialistáknál, illetve a titkosszolgálatoknál elrendelt, máig titkos vizsgálatok sokkal inkább a beszédet a szónoklattan magasiskolájának érző exminiszterelnök környezetének önleleplezése irányába mutattak. Méghozzá úgy, hogy amikor kiderült, valamiért a magyar sajtó nem csap le magától a felvételre, a háttérben alkudozni kezdtek akkor ellenzéki fideszes politikai tanácsadókkal is.

A HVG azon felvetésére, hogy miért nem töltötték fel egyszerűen az anyagot a netre, azt a választ kapta a hetilap, hogy „a Feri emberei csak kacifántosan tudtak gondolkodni”, ráadásul nagyon bíztak abban, hogy a beszéd, amely összerántotta az elégedetlenkedő MSZP-seket, a lakosságot is a kormányfő támogatására sarkallja majd.

Szabó Bálint állításainak alátámasztására egy tegnapi, ATV-nek adott interjúban azt mondta, Rózsa-Flores szerinte dokumentálta a vezető szocialista politikusokkal folytatott találkozót. Mint fogalmazott: „a bizonyítékok elő fognak kerülni".

Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök egy interjúban azzal kapcsolatban, hogy korábban egy lezárt borítékban elküldött az MSZP elnökének, Mesterházy Attilának három nevet, aki szerinte kiszivárogtatta a 2006 májusi beszédét, azt mondta, nyilvánosan azért nem beszél nevekről, mert még mindig nincsenek cáfolhatatlan bizonyítékok a kezében, és azt sem tudja eldönteni, hogy igaz-e a Szabó Bálint által előadott történet.

Hirdetés