2013. május. 21. 18:25 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. május. 21. 19:20 Itthon

Tavares-jelentés: 200 módosítót nyújtott be a Fidesz

A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja mintegy 200 módosító indítványt nyújtott be a két hete előterjesztett Tavares-jelentéshez – írta közleményében a képviselőcsoport. A Hankiss Ágnes képviselő által beadott egyik módosító indítványában az egész jelentés törlésére és napirendről történő levételére is javaslatot tett.

A módosító beadványok célja, hogy törölje a hazai közjogi és politikai kérdésekbe minden jogalap nélkül beavatkozó, elfogadhatatlan pontokat, kijavítsa a dokumentum súlyos ténybeli tévedéseit és csúsztatásait, valamint felhívja a figyelmet azokra a jogintézményekre, amelyeket a jelentés más európai tagállam esetében nem, csak Magyarország esetében kifogásol - közölte a Fidesz EP-képviselőcsoportja.  

Hozzátették, mindent meg fognak tenni, hogy a Tavares-jelentést "jelenlegi elfogult és súlyos tévedéseket tartalmazó formájában" ne fogadhassák el. A képviselőcsoport azt közölte, elfogadhatatlannak tartja a jelentést, "mind annak hazugságokon, tévedéseken és csúsztatásokon alapuló megállapításait, mind annak sértő stílusát".

A módosító indítványok leadási határideje kedden délben járt le a Rui Tavares által Magyarországról készített jelentéshez. A több mint 30 oldalas jelentéshez Gál Kinga vezetésével az EP alapjogi bizottságának (LIBE) fideszes európai parlamenti képviselői – Gál Kinga mellett Hankiss Ágnes és Járóka Lívia - számos magyar és nem magyar néppárti képviselő támogatása mellett közel 200 módosító indítványt nyújtottak be.

A módosító indítványok egy része azoknak a pontoknak a törlésére irányul, amelyek a közösségi joggal szembemenve az EP hatáskörén messze túlterjeszkedve beavatkozna a hazai közjogi és politikai kérdésekbe - írja a közlemény.

Az indítványok egy másik jelentős része "a ténybeli tévedéseket és csúsztatásokat" korrigálja, míg harmadik csoportja olyan kiegészítéseket tartalmaz, amelyek "bemutatják, hogy a Magyarország esetében kifogásolt intézmények, jogszabályok mely más uniós országok alkotmányos rendszerében találhatóak meg, rámutatva a hazánkkal szemben alkalmazott kettős mércére" - tetták hozzá.

A képviselőcsoport szerint egyes módosító indítványok szintén felhívják a figyelmet olyan esetekre is, amelyek a Fidesz képviselői szerint valóban súlyosan sértették a jogállamiságot, így a 2006 őszén a Gyurcsány-kormány által elkövetett súlyos alapjogi jogsértések, amely eseteket azonban az EP baloldali többsége nem tartott aggályosnak és megtárgyalandónak.
 
A módosító indítványokban a fideszes EP-képviselők szintén kifogásolták, hogy a Tavares-jelentés nem határozza meg világosan és egyértelműen a demokrácia és a jogállamiság minden tagállamra egyformán érvényes normáit s olyan rendelkezéseket kér számon Magyarországon, amelyet szerintük más országtól nem követel meg.

Hirdetés