2013. május. 21. 09:37 MTI-OS Utolsó frissítés: 2013. május. 21. 11:24 Itthon

Csődközeli állapotra figyelmeztetnek a felsőoktatási dolgozók

A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete nyomatékosan arra kéri a kormányt, hogy a napokban bejelentett költségvetési zárolás semmilyen mértékben ne érintse a magyar felsőoktatási intézményeket, amelyek már amúgy is működőképességük határára értek.

A magyar állami felsőoktatási intézmények költségvetési támogatása jelentősen csökkent az elmúlt években – közölte a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) kedden. Az elvonások, csökkentések változatos formában valósultak meg, míg egy részük az aktuális költségvetési törvényből előre látható volt, más részük – zárolások formájában – a már elfogadott költségvetés végrehajtása közben hirtelen, váratlanul érkezett.

A legutóbbi, 2012 őszén végrehajtott összes országos zárolásnak aránytalanul nagy része – 15 százaléka – is az állami felsőoktatást érintette – írták.

A tendencia egyértelmű: a fokozatosan gyorsuló ütemű támogatáscsökkentések következtében ebben az évben reálértéken már kevesebb mint a felét szánja a magyar állam a felsőoktatásra, mint 2008-ban – folytatódott a szakszervezeti közlemény.

Intézményeink a működőképességük határához érkeztek, egyesek már túl is vannak azon. Bármilyen további elvonás az alapfeladatok, az oktatási, kutatási kötelezettségek ellátását, valamint a bérek és ösztöndíjak kifizetését is veszélyeztetné a még jelenleg stabilnak mondott intézményekben is, illetve több helyen lehetetlenné tenné azt – írták.

Az FDSZ elnöksége felhívja a kormány figyelmét erre a veszélyre, és nyomatékosan arra kéri a kormányt, hogy a napokban bejelentett költségvetési zárolás semmilyen mértékben ne érintse a magyar felsőoktatási intézményeket – zárta közleményét az FDSZ elnöksége.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.