Itthon hvg.hu 2013. május. 18. 12:05

Földvisszaszerző inkvizíciót kreál az állam az ügyészségből

A magyar jogrendszerben különlegesnek számító jogkörökkel ruházná fel egy törvénytervezet az ügyészséget a zsebszerződések felkutatása céljából. A javaslat szerint a meginduló jogi procedúrában sem lenne túl sok esélye az ilyen ügyleteket megkötőknek. Ráadásul július 1-től akár öt éves börtönbüntetéssel is számolhatnak a "zsebszerződők".

„Egytől öt év a Btk. alapján, ráadásul!” – fenyegette meg a hvg.hu-nak még tavaly ősszel adott interjújában a zsebszerződéssel földjüket külföldi gazdáknak átjátszó tulajdonosokat Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter. A július 1-én hatályba lépő új Büntetőtörvénykönyvben ugyanis önálló bűncselekmény lesz a zsebszerződés. Most pedig – Nagy István fideszes képviselő egyéni, a parlament honlapjára pénteken felkerült indítványa alapján – a hazai joggyakorlatban soha nem látott jogkörökkel ruházza fel az ügyészséget a zsebszerződések felkutatására, és az eljárások megindítására.

A magyar jogszabályok alapján a zsebszerződések egyébként is semmisnek számítanak, de a polgári jogi szabályozás szerint emiatt a két szerződő fél között az eredeti állapotot kell ilyen esetben visszaállítani, vagyis adott esetben egy osztrák gazda visszakapja a pénzét, a magyar pedig a földet. Csakhogy már a törvénytervezet második paragrafusa kimondja, hogy a zsebszerződések esetében ez a jogi alapelv nem áll fenn: az állam viszi a földet, mindenféle kártalanítás nélkül. Nyilván ezzel kapcsolatban mondta azt a már idézett interjúban Fazekas Sándor, hogy „azt pedig, aki zsebszerződés-gyanús helyzetben van, én különösebben nem sajnálom”.

Korrekt, névtelen

Mindez világosan kiderül a tervezet 12. paragrafusából, ahol az szerepel: az ügyész jogosult polgári pert indítani a zsebszerződések semmisségének kimondására, és arra, hogy a bíróság „a termőföld tulajdonjogát az állam javára ítélje meg”, illetve törölje a földre jogellenesen megállapított zálog-, vagy haszonélvezeti jogot.

Az eljárások bejelentés alapján indulhatnak: ugyan egy zsebszerződés esetében a bérbeadó és a vevő számára is elemi érdek, hogy az ügylet lehetőleg titokban maradjon, de a kormány arra számít, bőven ellátják információval a hatóságokat a helybeliek. Fazekas Sándor szerint legalábbis „abban az adott térségben, abban a faluban pontosan tudják, hogy ez egy színlelt szerződés”, így „a bíróság előtt sok minden kiderül”.

Határt szabna az állam a zsebszerződéseknek is
Túry Gergely

Az eljáró ügyésznek pedig még a szokásosnál is komolyabb jogosítványai lesznek: a gyanúba került gazda üzleti titkot is köteles lesz az ügyésszel közölni, akkor is, „ha nem kapott felmentést a titoktartás alól”. De még a zsebszerződést készítő ügyvéd sem hivatkozhat az ügyvédi titoktartásra. A zsebszerződő gazda ugyan „jogsértést beismerő nyilatkozatot nem köteles tenni”, de „egyéb, rá nézve terhelő bizonyíték rendelkezésre bocsátását nem tagadhatja meg”. A nyomozó ügyész razziát is tarthat, külön engedély nélkül „bármely helyszínt átkutathat, oda önhatalmúlag, a tulajdonos (birtokos), illetve az ott tartózkodó személyek akarata ellenére beléphet, e célból lezárt területet, épületet, helyiséget felnyithat”.

(Le)ketyeg az amnesztia

A már megindult jogi procedúrának is különleges szabályai vannak: a bíróság intézkedéseivel szemben az eljárást vitató fél nem élhet viszontkeresettel, mint ahogy a per szüneteltetésének sincs helye semmilyen körülmények között. Vagyis valószínűleg nagyon gyors eljárásokra lehet majd számítani. Ráadásul – mint azt a 13. paragrafus kimondja – a meghozott ítéletek ellen később sincs helye perújításnak.

A tervezet a választottbírósághoz fordulás lehetőségét is minimálisra szabja: csak egyetlen testület lehet illetékes ebben az esetben, mégpedig a Magyar Agrárkamara mellett működő választottbíróság. Mint ismert, az agrárkamarai választások botrányosan zajlottak, csak a MAGOSZ jelöltjeire lehetett szavazni, akiket végül a tagság mindössze hét százalékának részvételével választottak meg. A MAGOSZ vezetése pedig ott ül a Fidesz frakcióban, így elég nehezen hihető, hogy az Agárkamara mellett működő választottbíróság szembe megy a kormány politikai akaratával.

Ennek fényében – ha a tervezetet jelenlegi formájában fogadják el – minden feltétel adott lesz, hogy az állam bárhol beavatkozzon, és saját kezelésébe vegye az érintett földterületeket. Kérdés, a törvényjavaslat mennyire fokozza majd az érintettek „bevallási kedvét”, hiszen július elsejéig még moratórium van, egyelőre bárki hátrányos jogkövetkezmények nélkül bejelentheti, ha termőföld tulajdonáról színlelt szerződést kötött. Onnantól jönnek az eljárások.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.