Kiderült, miért tiltják be a korona fotózását
Az Országház kupolatermében a jövőben nem szabad fényképezni a koronát és a koronázási ékszereket – erősítette meg az Országgyűlés Hivatala a Turizmus Online korábbi értesülését.
A rendelkezést az indokolta, hogy a látogatók a tiltás ellenére – véletlenül vagy szándékosan – rendszeresen használtak vakut a fényképezés során, és ez veszélyezteti a páratlan műkincseket – írta pénteki közleményében az Országgyűlés Sajtószolgálata.
A festett, szerves anyagokat is tartalmazó múzeumi tárgyakat ugyanis az intenzív fényterhelés rendkívüli módon károsíthatja, visszafordíthatatlan változásokat eredményezhet állagukban, ezért tiltják világszerte a múzeumokban, hogy a látogatók fotózzák az ott elhelyezett értékes műtárgyakat, festményeket, textília- és papíralapú relikviákat, illetve festéssel ellátott tárgyakat.
A közleményben emlékeztetnek arra, hogy a Szent Koronát története során zárt és fénytől védett ládában tartották, csak a koronázásokkor és közszemlére tétel alkalmával volt kitéve rövid ideig intenzívebb fényhatásnak. Az Országház kupolacsarnokába azért lehetett elhelyezni, mert ott nem éri természetes fény. A vakus fényképezés viszont épp ezt a biztonságot szünteti meg, károsítva Magyarország legbecsesebb műtárgyát – áll a közleményben.
A Nemzeti Múzeum után 1999. december 31. óta a Parlamentben őrzött királyi jelképet és tartozékait egészen mostanáig lehetett vaku nélkül fotózni – írta korábban a Turizmus Online.
A portál szerint most első lépésben az épületben dolgozó idegenvezetőket szankcionálták volna azzal, hogy akinek a csoportjában elsül a vaku, az nem mutathatja meg a koronát. A szankció okozta gordiuszinak tűnő csomót a fotózás teljes körű, a kupolateremre érvényes tiltásával vágták át – tette hozzá a beszámoló.