Itthon hvg.hu 2013. május. 14. 18:25

Tornádó Szabolcsban: radarkép is készült - fotó, videó

Újabb tornádót sikerült lencsevégre kapni a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Vaja és Őr közelében - idézte fel a hétvégi időjárás elemzésében az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ). A radarképek tanulsága szerint vasárnap kevéssel 15 óra után csapott le a szabolcsi térségre az a vihar, amely a néhány percig élő és földig érő felhőtölcsért is hordozta. A tornádót okozó zivatarcellát is sikerült radarképen rögzíteni.

Tisza Sándor, Vaja polgármesterének tájékoztatása alapján nagyjából 60 lakóingatlanban keletkeztek károk a település nyugati részén, egy nappal korábban pedig Szegedet érte el két órán belül két heves zivatar is - írta elemzésében az OMSZ.

Vasárnap jellemzően az ország északkeleti részein alakultak ki heves zivatarok. A déli órákra a napsütés hatására elegendő energia halmozódott föl zivatarok kialakulásához, és ekkor egyre több gomolyfelhő zivatarfelhővé tornyosult. Végül átmenetileg egy hosszan elnyúló zivatarlánc is kialakult.

A délután folyamán helyenként nagy mennyiségű csapadék hullott, Újfehértón 27, Edelényben 37 millimétert regisztrált a szolgálat. Az amatőr meteorológusok észleléseiből tudják, hogy több helyen jégeső is kialakult, többek között Miskolc egyes részein, Kazincbarcikán, Ózdon, Tiszadobon, valamint a Nyírség több pontján is.

Minden kétséget kizáróan a nap legérdekesebb és egyben legfélelmetesebb jelensége az idei év második, videókkal is alátámasztott tornádója volt, ami Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, Őr település szélén alakult ki, majd pedig nyugat, északnyugat felé haladva Vaja nyugati szélén pusztított.

met.hu

A tornádót okozó zivatarcella a fenti radarképeken is nagyon jól látszik, ráadásul olyan helyen alakult ki, amely épp beleesik a napkori doppler-radar 30 kilométeres hatósugarába, így a legrészletesebb radarinformációk állnak rendelkezésre a jelenségről.

A sors furcsa fintora, hogy a tornádó sok ház tetejében okozott károkat elsősorban Vaján a Török út környékén, azonban az OMSZ automata mérőállomásait a komoly széllökések elkerülték, még viharos szelet sem regisztráltak a mérőműszerek Északkelet-Magyarországon.

Ez úgy lehetséges, hogy az ilyen forgószelek mindössze pár száz méter széles sávban és néhány kilométer hosszan rombolnak, de a bennük kialakuló rendkívül heves szélrohamok, valamint az örvényben létrejövő szívó hatás így is nagy pusztítást eredményez e kis területen is.

Hirdetés