Tanúként hallgatják meg Balog Zoltánt egy szegregációs ügyben
Az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyermekeknek Alapítvány azét indított pert egy görög katolikus iskola ellen, mert álláspontja szerint az iskola szegregált oktatást folytat.
A tanúként beidézett Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter meghallgatásával folytatódik kedden a Nyíregyházi Törvényszéken a helyi görög katolikus iskola bezárását kezdeményező Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyermekeknek Alapítvány, illetve a fenntartó Hajdúdorogi Egyházmegye és az önkormányzat közötti polgári peres eljárás.
A társadalmi felzárkózásért és oktatásért is felelős tárcavezető Kocsis Fülöp megyés püspök társaságában öt perccel tíz óra előtt érkezett meg a törvényszék Toldi utcai épületéhez. Balog Zoltán kezet fogott a bíróság előtt csoportosuló, a telepi iskolába járó gyerekek szüleivel, majd a Cigány Hallgatók Hálózatának transzparensekkel demonstráló tagjainak egyikével is.
A jogvédő szervezet azért indított pert, mert álláspontja szerint az iskolát az önkormányzattól 2011-ben átvevő egyházmegye a romák lakta Huszár-telepen lévő iskolában "szegregált oktatást folytat", és a roma gyermeket oktató iskola "akadályozza a telepen élők integrációját, illetve társadalomba való beilleszkedését."
A tárgyalásra megérkezett Mohácsi Erzsébet, az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány elnöke is, akit a bíróság előtt összegyűlt szülők csoportjából többen kiabálással, szitkokkal fogadtak.
Elkülönítésre teremt lehetőséget a kormány?
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) március 29-én jogszabálytervezetet nyújtott be a parlamentnek. Ez a hangzatos "egyes törvényeknek az alaptörvény negyedik módosításával összefüggő módosításáról" címet viseli. A tervezet hozzányúlna egyebek mellett az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi törvényhez is.
Ez a törvény mondja ki a diszkrimináció és az egyenlő bánásmód megsértésének tilalmát, vagyis az alapja a szegregációellenességnek, amely a rendszerváltás óta alapértéknek számít Magyarországon.
A KIM módosítaná a jogszabály preambulumát, amelybe beépítené a Balog Zoltán oktatásért is felelős miniszter oly gyakorta emlegetett kifejezését, a felzárkóztatást. Így az eddigi „esélyegyenlőség” szövegrész helyébe az „esélyegyenlőség és a társadalmi felzárkózás” szöveg kerülne.