2013. április. 22. 19:05 MTI Utolsó frissítés: 2013. április. 22. 19:01 Itthon

"A tanúzás nemcsak állampolgári, hanem bírósági felelősség is"

A tanúk szerepe meghatározó a büntető- és a polgári eljárásokban egyaránt, de a tanúzás nemcsak állampolgári, hanem bírósági felelősség is - mondta Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke a Veszprémi Törvényszéken hétfőn tartott összbírói értekezlet utáni sajtótájékoztatón.

A tanúgondozási programról - amelybe a Veszprémi Törvényszék is bekapcsolódott - azt mondta: fontos, hogy a bíróság mindig megfelelő felvilágosítást adjon a tanú jogairól, kötelességeiről, arról, hogy milyen védelemre számíthat, mikor tagadhatja meg a vallomást, milyen szankcióval jár, ha nem tesz eleget kötelezettségeinek.

Emlékeztetett: március 25-től valamennyi bíróságon hirdetőtáblán részletesen tájékoztatnak arról, hogy mit jelent a tanúzás, és kijelöltek tanúgondozót is.

Az OBH elnöke hangsúlyozta: azt szeretné, ha az igazságszolgáltatás egységesen magas színvonalú szolgáltatást nyújtana. Ahhoz, hogy valóban szolgáltató bírósági rendszer valósuljon meg, az ügyfelekre és az eljárás valamennyi szereplőjére nagy figyelmet kell fordítani, az eljárásnak átláthatónak kell lennie. Handó Tünde elismerően nyilatkozott a Veszprém megyei bírák teljesítményéről.

Némethné Szent-Gály Edit, a Veszprémi Törvényszék elnöke a sajtótájékoztatón ismertette: az engedélyezett létszám, 81 bíró helyett 66 bíró dolgozik a megyében. Tavaly június végéig tíz bírót nyugdíjaztak, kilencen tartósan távol voltak, s ezzel szemben csak négy új kinevezett bíró lépett munkába az idén.

Véleménye szerint az átmeneti nehézségekkel sikeresen megküzdöttek, a helyzet a bírósági vezetőket és a bírákat is változásokra, átszervezésekre sarkallta. Megjegyezte: problémát jelent a két éven túli ügyek viszonylag magas aránya, ezért az egyik legfontosabb cél az elhúzódó perek számának csökkentése.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.