2013. április. 19. 15:44 MTI Utolsó frissítés: 2013. április. 19. 16:58 Itthon

Mesterházy Bajnai felkérésére: ne várjunk két hónapot!

Mesterházy Attila MSZP-elnök tárgyalásra hívja jövő hétfőre az Együtt 2014–Párbeszéd Magyarországért választási szövetség és a Demokratikus Koalíció képviselőit, hogy kezdjék meg az egyeztetést a kormányváltáshoz szükséges összefogásról. Bajnai Gordon szerint ez még korai

Mesterházy Attila a tárgyalás összehívását pénteken jelentette be újságíróknak azután, hogy Bajnai Gordon, az Együtt–PM szövetség vezetője kezdeményezte, az MSZP által korábban javasolt év végi, jövő év eleji megállapodás helyett pártja és a szocialisták már ősszel kössenek egyezséget. A tárgyalások elkezdésére június közepét javasolta.

Az MSZP elnöke üdvözölte Bajnai tárgyalási szándékát, és azt javasolta, ne várjanak két hónapot, már jövő hétfőn üljenek egy asztalhoz.

Kitért arra, egyetért vele, hogy előbb a programról, aztán az egyéni jelöltekről, majd a kormányfőjelölt személyéről állapodjanak meg. Ugyanakkor – folytatta – a Bajnai Gordon által javasolt első tárgyalási pontot, a korszakváltás alapelveinek tisztázását "átugorhatják", mivel már tavaly decemberben jelezte Bajnainak, egyetért az Együtt–PM szövetség által megfogalmazottakkal.

Vitakérdés lehet az MSZP és az Együtt–PM között a Demokratikus Koalíció szerepe. Bajnai Gordon ugyanis kétpárti tárgyalásokat javasolt, és úgy fogalmazott, a megállapodást a demokratikus ellenzék két vezető erejének, az MSZP-nek és az Együtt–PM szövetségnek kell megkötnie, ők képviselhetik majd a körülöttük kialakuló szövetségesi rendszert is.

Mesterházy Attila viszont azt mondta, az Együtt–PM és a DK képviselőit is várja hétfő délelőtt 10 órára a szocialisták Jókai utcai székházába, de nyitott más helyszínre is.

Bajnai Gordon az MSZP elnökének felvetésére úgy nyilatkozott: ahogy az év végi megállapodást későinek, úgy a jövő heti tárgyaláskezdést korainak tartja. Szerinte tavasszal az a pártok feladta, hogy programjukat megismertessék a választókkal, e nélkül ugyanis nem lehet megfelelően előkészíteni a közös programról majd jelöltállításról szóló tárgyalásokat.

Kitart amellett is, hogy a demokratikus ellenzék két legerősebb pártja - az MSZP és az Együtt-PM - kössön megállapodást. A Demokratikus Koalíció szerepét firtató kérdésre hozzátette: látható, hogy az MSZP körül kialakulóban van egy szövetségi rendszer, ezért tisztázni kell, melyek azok a szervezetek, amelyekkel választási együttműködést akar kötni az MSZP, és melyek, amelyekkel közös kormányzást terveznek a szocialisták.

Hirdetés