A rendőrség szerint 2012-ben a mintegy 41 ezer keresett személy felét fogták el. Tapasztalataikról a budapesti fejvadász csapatot vezető Halász Gabriella mesélt a hvg.hu-nak.
Mintegy húsz akciója volt a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) kilencfős fejvadász csapatának a február elsejei átszervezése óta, mondta a hvg.hu-nak az egységet vezető Halász Gabriella őrnagy. A szakzsargonban célkörözési osztálynak nevezett csoport feladata az olyan keresett bűnözők elfogása, akik ellen elfogatóparancs van kiadva, illetve az olyan bujkálók megtalálása, mint a pécsi polgármester lányának támadója, aki végül másfél hét után adta fel magát.
Ny. Zoltán nyilvánvalóan nem az egyetlen, akit a rendőrök hajtóvadászattal sem tudtak elkapni: a kilencvenes évek végén történt orfűi gyilkosság elkövetője, Hamvas Gábor például 14 év bujkálás után Angliában bukott le. És a hazai bűnöldőzés történetét számos ilyen eset színesíti.
Átcsúszott a szűrön
Ny. Zoltánt állítólag az egyik ismerőse bújtatta, ezért amikor feladta magát, nem volt sem csapzott, sem piszkos, és nem is fogyott le az éhezéstől, ahogyan egy tíz napja menekülő emberről feltételezhető volna.
Amennyiben tényleg az egyik ismerőse segített neki, kérdés, hogy a rendőrök miért nem akadtak a nyomára, hiszen, mint a hvg.hu-nak Chilkó Ferenc magánnyomozó, a Budapesti Rendőr-főkapitányság életvédelmi alosztályának egykori vezetője korábban elmondta, természetes, hogy az ilyen hajtóvadászatok során a rendőrök első lépése, hogy az illető családtagjait, barátait, munkahelyi kapcsolatait és ismerőseit ellenőrzik. A Blikk emlékeztetett arra is, hogy a férfi Pécsnek olyan pontján bukkant fel, amelyet korábban már tűvé tettek a rendőrök.
„Az első napon a XX. kerületben akadt dolgunk: bejelentés érkezett arról, hogy a városrész egyik házában egy vagyonelleni bűncselekmények miatt két éve keresett férfi tartózkodik. Az öt elfogatóparancs közül kettőt azért adott ki a bíróság a férfival szemben, mert nem vonult be a börtönbe büntetése letöltésének megkezdésre” – mondta a BRFK fejvadászait irányító Halász Gabriella arról, hogyan kezdett neki az átszervezést követően az osztálya a munkának. Halász szerint a reggeli információgyűjtést követően este már végre is hajtották az akciót. „Legnagyobb meglepetésünkre a férfi élettársát is körözték, és miután elfogtuk őket, gondoskodnunk kellett a két kiskorú – egy ötéves és egy tizennégy éves – gyerek elhelyezéséről is.”
A 41 ezer bujkáló fele megkerült 2012-ben |
Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Kommunikációs Szolgálata hvg.hu-nak adott tájékoztatása szerint 2012-ben bűncselekmény elkövetése miatt 41 220 ember ellen volt körözés kiadva. Közülük 23 330 személyt fogtak el. Európai elfogatóparanccsal 3657 embert kerestek, de arról, hogy közülük hányan kerültek meg, az ORFK nem rendelkezik adatokkal – tették hozzá. |
Egy másik esetben az új egység tagjai maguk is csodálkoztak, amikor egy körözött személy családtagjához mentek ki lakcímellenőrzésre, és a ház közelében a keresett férfi jött velük szembe az utcán. Az őrnagy hangsúlyozta, hogy a körözött személyek általában albérletben laknak, gyakran költöznek, így a XX. kerületben elkapott pár is épp készült továbbállni onnan. Az, hogy melyik bűnöző mennyire óvatos, embere válogatja – jegyezte meg. Egy márciusban elfogott drogdíler például alig mozdult ki ferencvárosi lakásából, maga helyett a feleségével intéztetett mindent.
Halász Gabriella büszke arra az akciójukra, amelyet február közepén a XVIII. kerületben hajtottak végre. A keresett személy ellen két elfogatóparancs volt kiadva, mégpedig súlyos bűncselekmények miatt: felfegyverkezve elkövetett rablásért és hivatalos személy elleni erőszakért. A hvg.hu úgy tudja, ha már tudják a rendőrök, melyik körzetben kell keresni az emberüket, akkor körbejárják a városrész boltjait, trafikosait, és a férfi fotója alapján megpróbálják a pontos lakhelyét megtalálni. „Miután a férfi lakcíme meglett – közölte az őrnagy –, a fejvadászok megdöbbentek, mert kiderült, a bejelentett lakcímétől néhány házzal arrébb lakik. Amikor megérkeztek a fekete ruhás kommandósok, az illető az utcán beszélgetett az egyik ismerősével.” A rendőröket meglátva berohant a házba és magára zárta az ajtót. Halász szerint a lakásba bejutva azonban a kommandósok sehol sem találták a férfit, és nem értették, hová tűnhetett. Végül egy általa kialakított föld alatti rejtekhelyen leltek rá.
Új családot alapítva bujkált
Számos történet bizonyítja, hogy nem olyan nehéz elbújni a hatóságok elől. A Viszkis rabló Zuglóban húzodott meg, Farkas Péter olimpikon Andorrán bujkált egy évig – őt egy szállodában fogták el, miután lebukott azon, hogy hozzátartozóival tartotta a kapcsolatot –, vagy ott volt a fekete sereg vezéreként ismertté vált, bűnszervezet irányításáért elítélt Magyar Róbert, aki két és fél évig "lapult" sikeresen, és akit Spanyolországban kerítettek kézre a hatóságok. Ők rengeteget szerepeltek a médiában, közismert személyiségek voltak, mégis sokáig sikeresen bujkáltak. Igaz, nekik volt pénzük arra, hogy külföldre szökjenek, vagy "megvásárolják" a környezetük hallgatását.
Az az eset is emlékezetes maradhat a rendőröknek, amikor a Pest megyei Monorierdő egyik házának padlásán műanyagládák között rejtőzködő asszonyt kerítettek kézre 2011. július végén. Az 56 éves nőt több éve körözték, mert nem akart bemenni a börtönbe. Nem volt azonban szerencséje, mert ismerősei végül beárulták: egy, a VIII. kerületben elfogott autófeltörő páros beszélt róla a rendőröknek. Az elfogáskor a nyomozók átmásztak a kapun és a szögesdróttal védett kerítésen, majd a házat a pincétől a padlásig átkutatták, sőt még a tetőre is felmásztak.
Két évvel ezelőtt egy olyan személyt is elfogtak a terrorelhárítás nyomozói, aki 12 éve bujkált már, s csak pár hónapig kellett volna kibírnia ahhoz, hogy tette elévüljön. A 47 éves férfit kábítószerrel való visszaélés miatt körözték, 2009-ben pedig nemzetközi elfogató parancsot is kiadtak ellene. Ehhez aztán mégsem kellett más ország segítségét kérni. A Makláron rejtőzködő férfi elkapásakor családtagjai és ismerősei is meglepődhettek, mert más néven új családot, új életet teremtett magának.