RMDSZ-közeli lap: kitehetik a Fideszt az Európai Néppártból
A Fidesz nem képviseltette magát az Európai Néppárt (EPP) Dubrovnikba kihelyezett frakcióvezetőségi ülésére, amelyen az RMDSZ-közeli Új Magyar Szó Online című romániai magyar lap szerint eldőlt, hogy kirakják a Fideszt az európai pártszövetségből, amennyiben nem engednek Viviane Reding igazságügyi biztosnak az alaptörvény negyedik módosításának kérdésében.
Joseph Daul, a néppárti EP-frakció elnöke, Viviane Reding és Antonio López-Istúriz White, az EPP főtitkára a Dubrovnikban tartott csütörtök esti vacsoránál tárgyalt a Fidesz sorsáról - állítja az Új Magyar Szó Online című romániai magyar lap saját informátorára hivatkozva, a forrás a lapnak azt állította, hogy amíg a Fidesz nem küldött képviselőt az eseményre, addig mindenki a magyar kormánypártról beszélt.
Marian-Jean Marinescu, az EPP parlamenti frakciójának egyik alelnöke szerint távolról sem dőlt még el a Fidesz sorsa, ugyanis Orbán Viktornak továbbra is nagyon erős pozíciói vannak a Néppártban, elsős zámú támogatója maga az EPP elnöke, Wilfried Martens. „Másfelől Orbán már volt az ALDE alelnöke, biztos vagyok benne, hogy a liberálisok tárt karokkal várnák vissza” – mondta el a maszol.ro-nak a román EP-képviselő.
A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportjának sajtótitkára pénteken a maszol.ro-nak elmondta, hogy az EPP-frakció vezetőségének „öt vagy hat” fideszes tagja „más elfoglaltsága miatt” nem vett részt a dubrovniki kihelyezett ülésen, de szerinte ennek semmi köze nincs a Navracsics és Reding közti szóváltáshoz.
A lap felidézi, hogy a hetek óta tartó szóváltás oka most a magyar alkotmánymódosítás, a napokban Navracsics Tibor csütörtökön, amikor Navracsics az European Voice című brüsszeli lapban a magyar ellenzéki pártok retorikájának átvételével vádolta meg az EU igazságügyi biztosát, és azt mondta, hogy kételkedik abban, hogy Reding álláspontja megegyezik José Manuel Barroso EB-elnök hozzáállásával. Navracsics cikkére még aznap reagált a Bizottság, Pia Ahrenkilde Hansen, az Európai Bizottság szóvivője az MTI kérdésére leszögezte: Barroso és Reding "teljes egyetértésben van" azzal kapcsolatban, hogy a brüsszeli testület hogyan kezelje a magyarországi helyzetet.