Titkolják, hogyan alakulhatnak át a hallgatói szerződések
Várhatóan április közepén tárgyal a Felsőoktatási Kerekasztal plenáris ülése a hallgatói szerződések tervezett változásairól - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) parlamenti államtitkára szerdán.
"A hídon akkor kell átmenni, amikor odaérünk", a változások részleteiről még nincs értelme beszélni - mondta Doncsev András a részleteket firtató kérdésre.
A kerekasztal januári megalakulását felidézve kiemelte, a résztvevők - a hallgatók legitim képviselete, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK), valamint a rektorok és a gazdasági élet szereplői - partnerként közreműködnek a felsőoktatás gyökeres átalakításában.
A plenáris üléseken kívül három munkacsoportban zajlik a munka, a stratégiai, a pénzügyi és a hallgatói felelősséggel foglalkozó munkacsoportban. Hozzátette, utóbbi munkacsoport legutóbbi ülésén körvonalazódott egyfajta megállapodás, ez kerül majd a plenáris ülés elé.
Ha az április közepén tartandó következő és tervek szerint utolsó ülésen elfogadják ezt a megállapodástervezetet, a kormány elé kerül, majd az Országgyűlés tárgyalja meg a felsőoktatási törvény és egyéb jogszabályok szükséges módosítását.
Doncsev András szerinte az alapelvekben továbbra is mindenki egyetért, azaz abban, hogy az állami ösztöndíjban részesülő hallgatók a képzési idejük időtartamáig, a képzést követő 12 vagy 20 éven belül hazai munkahelyen dolgozzanak, a tudásukat a magyar emberek javára fordítsák.
Nagy Dávid, a HÖOK elnöke szerdán annyit mondott, a tárgyalásokon számos kérdés felmerült, de konkrétumokról még nincs döntés.
Az Index szerdán arról írt, a tárgyalásokon az körvonalazódik, hogy bár a korlátozások megmaradnak, megszűnik maga a hallgatói szerződés. Olyan szabályozást szeretnének kialakítani, amely szükségtelenné tenné egy kontraktus aláírását az állammal.
Információik szerint a tárgyalásokon a legutóbb felvetődött, hogy akik a második félév végéig otthagyják az egyetemet, azoknak még ne kelljen megfizetniük tanulmányaik költségét. A kormány családpolitikáját erősítené az a terv, hogy ha valaki három gyermeket vállal, az mentesülne a visszafizetés alól. Kedvezményt kapnának a doktoranduszok is