Katolikusok tiltakoznak az egyetemi zsidózás miatt
Tiltakozást tett közzé a Sant’Egidio Közösség az ELTÉ-n Heller Ágnest és más egyetemi oktatókat származásuk miatt ért inzultussal kapcsolatban.
Tiltakozást tett közzé a Sant’Egidio Közösség az ELTÉ-n Heller Ágnest és más egyetemi oktatókat származásuk miatt ért inzultussal kapcsolatban. Amint azt a hvg.hu is megírta, március 14-én ismeretlenek zsidózó matricákat ragasztottak az ELTE BTK médiaszak néhány oktatójának névjegytáblájára.
A katolikus közösség ma közzé tett tiltakozásában „megdöbbenését és felháborodását” fejezi ki a történtek miatt. „Még sokan élnek azon közül a honfitársaink közül, akiket zsidó származásuk miatt nem csak emberi méltóságukban aláztak meg, de állampolgári jogaiktól, javaiktól, majd szabadságuktól is megfosztottak, sőt, szeretteiket pusztították el. Ők tanúsítják, hogy a holokauszt nem váratlanul, légüres térben történt meg. A megvetés, a kirekesztés és végül a faji erőszak mindennapossá váló gesztusaiból gyorsuló örvény támadt, amely elnyelte sokak életét. De a célba vett áldozatokkal együtt kis híján eltűnt benne az európai, s vele az ezeréves magyar kultúra, civilizáció és emberség” – áll a nyilatkozatukban.
Az 1968-ban Rómában alakult, Szent Egyedről elnevezett katolikus közösség a rendszerváltás óta működik Magyarországon. „Életfelfogásunk középpontjában a Szentírás szavainak megélése és a szegények szolgálata áll” – mondta el a hvg.hu-nak Nagy János, a közösség pécsi vezetője. Idősek otthonában, hajléktalanok között, cigány telepeken dolgoznak önkéntesként, így kerültek kapcsolatba olyan idős emberekkel, akik maguk is holokauszt-túlélők. „A barátság, az általuk elmesélt személyes történetek segítettek megértenünk, mi történt a magyarországi zsidósággal és a magyar társadalommal a második világháború idején és az azt megelőző években. Amikor a matrica megjelent Heller Ágnes és oktatótársainak egyetemi névtáblája mellett, úgy éreztem, hogy a támadás célpontjain kívül a barátainkat, sőt az egész társadalmat sértették meg, s ez ellen kötelességünk felemelni a szavunkat” – indokolja a nyilvános tiltakozást Nagy János.
A több mint 70 országban jelen lévő katolikus közösség szervezésében tavaly szeptemberben 2000 fiatal zarándokolt Auschwitz-Birkenauba, közöttük 200 magyar vett részt az Európai fiatalok egy erőszak nélküli világért elnevezésű, III. nemzetközi találkozón. A közösség minden évben istentiszteleten emlékezik meg a roma gyilkosságsorozat áldozatairól.
A tiltakozáshoz itt várják a csatlakozókat.