2013. március. 04. 20:14 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 04. 20:14 Itthon

Zöld utat ad a kormány a titkos adatgyűjtésnek nemzetbiztonsági dolgozóknál

A nemzetbiztonsági ellenőrzés kétlépcsőssé válna: az első lépcső adattári ellenőrzést jelent, amelynek során titkos információgyűjtés is folytatható. A javaslat szerint miniszterek, államtitkárok, a nemzetbiztonsági bizottságba jelölt és megválasztott képviselők esetén csak ezt az ellenőrzést kell lefolytatni. A második lépcsőben szintén lehetővé válik a titkos adatgyűjtés.

A kormány megtárgyalta a nemzetbiztonsági ellenőrzés új szabályainak megállapításáról szóló törvényjavaslatot, céljával és irányaival egyetért - mondta Magyariné Nagy Edit, a Belügyminisztérium szabályozási és koordinációs helyettes államtitkára az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának hétfői ülésén. A testület általános vitára alkalmasnak találta a javaslatot.

A Kocsis Máté és Csampa Zsolt fideszes képviselők által jegyzett előterjesztés az indoklás szerint bevezetné a folyamatos ellenőrzés lehetőségét, vagyis azt, hogy az érintett a munkakör betöltése alatt is megfelel-e a biztonsági feltételeknek.

Zöld út a titkos információgyűjtésnek

A nemzetbiztonsági ellenőrzés kétlépcsőssé válna: az első lépcső adattári ellenőrzést jelent, amelynek során titkos információgyűjtés is folytatható, ugyanakkor a korábbinál rövidebb, 45 nap tartamú lenne. A javaslat rögzíti, hogy miniszterek, államtitkárok, a nemzetbiztonsági bizottságba jelölt és megválasztott képviselők, valamint a miniszteri kabinet vezetője és politikai főtanácsadó esetén csak ezt az ellenőrzést kell lefolytatni. A második lépcsőben a jogviszony fennállása alatt lehet folytatni ellenőrzést, amelynek során ugyancsak lehetne alkalmazni titkos információgyűjtést, de naptári évenként legfeljebb kétszer, alkalmanként legfeljebb 30 napig.

Kocsis Máté a javaslat egyik előterjesztőjeként azt mondta: a törvénymódosítás arra irányul, hogy aki államtitkokat kezel, aki a magyar állam titkos információihoz hozzájut, az viselkedjen ennek megfelelően. Hozzátette: "a legjobb, ha egy rágalmazásba sem csúszik bele az, aki ilyen adatokat kezel".

Hangsúlyozta: a nemzetbiztonsági ellenőrzés szabályainak módosításában szigorúbb elveket fektettek le. Példaként kiemelte, hogy a köztisztviselők, illetve kormánytisztviselők esetében a munkáltatók kezdeményezhetik ellenőrzésüket. Ennek eredménye alapján pedig a munkáltató a jövőben a szolgálat megszüntetésére is javaslatot tehetne.

A MSZP-sek ellenezték

Harangozó Tamás, a bizottság szocialista tagja azt mondta: a javaslattal az ártatlanság vélelme és a jogorvoslathoz való jog is sérül. Felhívta a figyelmet arra, hogy a rágalmazás, illetve a becsületsértés esete a politikai szereplők között "nem ritka dolog". A javaslat értelmében pedig ha valaki,  miniszter, államtitkár, kabinetfőnök vagy akár a honvédelmi bizottság ellenzéki képviselője ellen rágalmazási ügyben eljárás indul, már nem felel meg a C típusú ellenőrzés, vagyis a legalaposabb nemzetbiztonsági ellenőrzés követelményeinek.

Juhász Ferenc szocialista képviselő azt javasolta, hogy a parlamenti képviselők védelmében alkossanak külön jogszabályi rendelkezéseket, hogy ne lehessen akár a politikai döntések miatt "diszkriminálni" az embereket. 

Kocsis Máté, a javaslat előterjesztője erre reagálva azt mondta, hogy nemzetbiztonsági ellenőrzés új szabályozásában épp hogy kiveszik az országgyűlési képviselők és politikai tisztségviselők esetén a folyamatos ellenőrzés lehetőségét, az ő esetükben csak első lépcsős ellenőrzés lesz a jövőben. Így Kocsis Máté szerint nem válhat politikai vita tárgyává, hogy ki mehet át a C típusú ellenőrzésen. 

A bizottság egyhangúlag általános vitára alkalmasnak találta a nemzetbiztonsági ellenőrzés új szabályainak megállapításáról szóló törvényjavaslatot.

Hirdetés
hvg360 Rácz Gergő 2025. április. 06. 15:30

Megjárta a börtönt, saját magától idéz és még Musk is beszólt neki: bemutatjuk Trump vámmániás tanácsadóját

Eddig se tétovázott sokat Donald Trump, amikor gazdasági kérdésekben el akarta engedni a fantáziáját. Olyannyira nem, hogy egy kitalált közgazdász bölcseletére hallgatva sikerült egy szerteágazó védővámrendszert életbe léptetni, ami pár nap alatt több ezer milliárd dollárnyi vagyont égetett fel, és az Egyesült Államok kereskedelmi partnerein túl még a pingvineket is megsértette.