Lépcsősor tetején beszélgetnek fogyatékos emberekről – nélkülük
Fogyatékossággal élő nők kisebb csoportja tiltakozott hétfőn az ellen, hogy a Magyar Nők Szövetsége úgy szervezett fogyatékos emberekről is szóló országos nőkonferenciát, hogy azon a súlyosan fogyatékos, kerekesszékben élő nők nem tudnak részt venni, az Andrássy úti helyszín ugyanis nem akadálymentes - tudatta közleményében a MEOSZ. "Ismét előállt az a helyzet, hogy valakik valahol, egy lépcsősor tetején a fogyatékos emberek problémairól beszélgetnek – a fogyatékos emberek nélkül" - fogalmaznak.
A Magyar Nők Szövetsége "Szövetségben és partnerségben" címmel szervez konferenciát, amelynek célja, hogy bemutassa a "sokszínű magyar nőtársadalom" aktuális helyzetét. A MEOSZ közleménye szerint viszont, amikor egy kerekesszékben élő nő azt kifogásolta, hogy a fogyatékos emberekről is szóló konferencia helyszíne nem akadálymentes, akkor "megértő, partneri hozzáállás helyett sértődött visszautasításban részesült" - írja a MEOSZ közleményében.
A nőszervezet elnöke állítólag úgy fogalmazott, hogy az Andrássy úti székház a magyar állam tulajdona, annak akadálymentessége kapcsán panaszukkall forduljanak az állami vagyonkezelőhöz. "A tiltakozók nehezményezték, hogy a nők egyenjogúságáért, méltóságáért küzdő szervezet elnöke kioktat egy súlyos fogyatékossággal élő nőt, amikor az részt akar venni egy őt is érintő, róla is szóló eseményen. Szomorúnak tartják, hogy a Szövetség nőképébe a fogyatékos nők nem férnek bele, hisz ellenkező esetben úgy szervezték volna meg az szimpóziumot, hogy azon ők is részt tudjanak venni" - fogalmazott a MEOSZ.
A konferencia egyik előadója, Tamás Gáspár Miklós filozófus a konferencia résztvevőinek megtartott előadása utána kiment a székház előtt demonstrálókhoz és nekik is megtartotta előadását, rövidített formában. A péntekig tartó konferencián felszólal még többek között Szabó Máté ombudsman, Dr. Herczog Mária egyetemi docens és Dr. Demeter Judit, az Egyenlő Bánásmód Hatóság volt elnöke. Csütörtökön az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala munkatársa azt mutatja majd be, hogy milyen a fogyatékossággal élő emberek helyzete a munka világában.
A Magyar Nők Szövetsége később úgy reagált lapunknak a történtekre, hogy tudják, nem akadálymentes az épület, éppen ezért írásban felajánlották a székházba való bejutás segítségét. Hozzátették, hogy a MEOSZ figyelemfelkeltő akcióját támogatják, és remélik, akciójukkal más civil rendezvényeket is meglátogatnak a jövőben.