2013. február. 27. 11:54 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. február. 27. 14:28 Itthon

Továbbra is homály fedi Szijjártó tavaly szerzett millióit

„Ne essen se az elvileg gazdasági portálként önmagát eladó hvg.hu, se az egykori szóvivő kolléga, Török Zsolt hibájába” – így kommentálta Szijjártó Péter a tavalyi vagyongyarapodásával kapcsolatos kérdést a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón. A Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági ügyekért felelős államtitkára most sem árulta el, hogy a félretett fizetése mellett pontosan milyen befektetések hoztak neki plusz milliókat 2012-ben.

Szijjártó Péter friss vagyonnyilatkozata szerint tavaly 50,23 millióról 62,75 millióra nőtt a vagyona. A hvg.hu hétfőn írt arról, hogy miközben „csak” 9,7 milliót keresett, több mint 12,5 millió forintot tudott félretenni 2012-ben az államtitkár.

Szijjártó Péter sajtósa hétfőn késő délután úgy reagált: „A cikk írója alábecsüli a befektetések hozamát, államtitkár úr tavalyi befektetési döntései jobban sikerültek, mint ahogyan az a cikkben szerepel”. Azt nem részletezték, pontosan melyik befektetése mekkora hasznot hozott. Az ügyben pénteken és hétfőn is kerestük a Miniszterelnökségen keresztül Szijjártó Pétert is, de a cikk megjelenéséig nem válaszolt.

A hvg.hu a piacon kiugrónak számító 8 százalékos kamattal számolt, amikor azt állította, a 2011-es 50 milliós befektetésnek megközelítőleg, átlagosan 4 milliós hozama lehetett. Ha a 12,5 milliós növekmény kamatokból, hozamokból keletkezett, akkor ez azt jelenti, hogy Szijjártó talált egy olyan befektetési formát, amely egyik évről a másikra 25 százalékos hozamot hajtott.

Csakhogy – mint írtuk –, az államtitkár megtakarításait 2011-ben olyasmibe helyezte, ami nem jár túl nagy kockázattal, de nem is hajtanak kiugró hasznot: életbiztosítás, takarékbetét, tőkevédett alap, egyszerű bankszámla. A legnagyobb összegeket életbiztosításban – 16,67 milliót –, illetve takarékbetétben – 16,65 milliót – tartotta. 2012-es vagyonnyilatkozatában már azt írta, hogy a félretett pénzéből 29,3 millió K&H értékpapírokban van. A bank oldalán nem találtunk olyan befektetési formát, ami 25 százalékos hozamot hozna, sőt a kockázati alapok (melyek például részvényeket tartalmaznak) közül több mínuszra áll.

Ezért hétfőn újra visszakérdeztünk, Szijjártónak melyik befektetése sikerült ilyen jól, milyen értékpapírokat vásárolt, amik ilyen jól futnak, mire sajtósa korrigálta korábbi válaszukat. "Nagyjából fele-fele arányban származik a fizetéséből félretett összegből és a befektetési döntései eredményéből" – közölték.

Szijjártó Pétertől a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón is megkérdezte egy újságíró, pontosan minek köszönhető 2012-es vagyongyarapodása. Az államtitkár úgy válaszolt: „ne essen se az elvileg gazdasági portáléként önmagát eladó hvg.hu, se az egykori szóvivő kolléga, Török Zsolt hibájába”. Kérte az újságírót, ne hagyja figyelmen kívül, hogy az ember nemcsak befektetési döntéseivel tudja növelni a vagyonát, hanem fizetésből is.

Szijjártó Péter itt is azt mondta, hogy a 2012-es plusz 12 milliójának nagyjából fele származik az államtitkári és képviselői fizetéséből félretett pénzből, a másik fele pedig befektetéseiből. Most sem részletezte azonban, milyen befektetésekről van szó. Tavaly nagyjából 10 milliós nettó keresete volt összesen. „Azt gondolom, ezek olyan nagy különlegesen jó döntésnek nem is számítanak ilyen mértékben” – jegyezte meg az államtitkár.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.