Itthon hvg.hu 2013. február. 19. 15:03

Jogos lehetett az NNI fellépése az ELTE-n a büntetőjogász szerint

A rendőrségnek kötelessége egy tudomására jutott, készülő bűncselekményt megakadályoznia, így jogszerűen hallgattak ki a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) munkatársai hídfoglalásra készülő egyetemistákat – mondta a hvg.hu-nak Hack Péter büntetőjogász.

Jogszerű volt a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársainak fellépése az ELTE-n, ha valóban olyan információ jutott a birtokukba, hogy hídfoglalásra készülnek a demonstráló egyetemisták – mondta a hvg.hu-nak Hack Péter, az egyetem büntető eljárásjogi tanszékének docense. Mint ismert, tegnap a délutáni hallgatói demonstráció előtt olyan hírek terjedtek el, hogy a diákok három budapesti hidat akarnak lezárni. A Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai ezek után kiszálltak az egyetemre, ahol több diákot kihallgattak tanúként, majd felírták az adataikat. Az Atlatszo.hu szerint egy lányt egy metróállomásról vitték be a VI. kerületi rendőrkapitányságra, ahol öt órán keresztül hallgatták ki.

Közérdekű üzem megzavarásának bűncselekménye egy híd lezárása
Fazekas István

„A hídfoglalás közérdekű üzem megzavarásának bűncselekményét meríti ki, az 1994-ben elfogadott rendőrségi törvény szerint a rendőrségnek kötelessége a bűncselekmény megelőzésére, ha ilyenről jut előzetes információ a birtokába. Ez alapján jogszerű volt a Nemzeti Nyomozó Iroda fellépése, ha a diákok valóban hídfoglalásra készültek” – mondta Hack Péter. Az egyetemi docens szerint ebben az esetben a rendőrségnek két lehetősége van: vagy elrendeli a nyomozást, és az érintettek tanúkénti kihallgatását; vagy akár a nyomozás elrendelése nélkül is meghallgathat bárkit, ha bűncselekmény megelőzése céljából teszi.

„Az a helyzet, hogy az 1994-es rendőrségi törvény alapján nagyjából bármit tehet a rendőr. Vagyis még a metróállomásról kihallgatni vitt lány esete sem lenne törvénytelen, más kérdés, hogy nem túlzó-e. A Boross-kormány a rendszerváltás eufóriáját követően 1994-re kialakult erősen rendpárti társadalmi hangulatban alkotta meg ezt a kétharmados jogszabályt, így még olyan jogértelmezések is vannak, hogy – mivel a rendőrnek egy megkezdett intézkedést kötelessége befejezni – akár egy egyszerű megkérdezés is végződhet kényszerítő eszközök alkalmazásával, ha az állampolgár a rendőr szerint nem adja meg a kellő információkat” – mondta Hack Péter, hozzátéve, hogy az érintettek a Független Rendőri Panasztestülethez fordulhatnak.

Kérdéseinkkel megkerestük a Nemzeti Nyomozó Irodát is, válaszaikat közölni fogjuk.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.