Napirendre került az Együtt 2014-el való összefogási javaslat a a Lehet Más a Politika szombaton kezdődött kétnapos kongresszusán. Az ellenzéki párt három hónapon belül másodszor tárgyalja az összefogás kérdését, melyet novemberben egyszer már elutasított az LMP. A párt frakcióvezetője szerint egyetlen párttársának sem lehet érdeke a múlt erőivel összefogni, információink szerint Schiffer András keményen bírálta az összefogáspárti társait.
(A végső kongresszusi döntésről itt olvashat részletesebben.)
Háttérbe vonul, ha a kongresszus olyan határozatot hoz, amellyel politikailag nem tud egyetérteni, ám tiszteletben tartja a többségi döntést – nyilatkozta a kongresszust megelőző percekben Schiffer András a Lehet Más a Politika (LM) frakcióvezetője. (A párton belüli ellentétek elfajulásáról, az előzményekről, az LMP-n belüli tervekről itt olvashat részletesen.)
Az ellenzéki párt kétnapos kongresszusára egy józsefvárosi szállodában kerül sor a hétvégén. A kétnaposra tervezett ülésen döntenek arról is, hogy csatlakoznak-e más ellenzéki összefogáshoz, első sorban a Bajnai Gordon fémjelezte Együtt 2014 mozgalomhoz. Korábban az is kérdés volt, hogy a téma egyáltalán napi renden lesz-e. Erre vonatkozóan a párt sajtószóvivője a kongresszus kezdetét követően közölte: felkerült a javaslat a napirendre. A kezdeményezést 86-an támogatták, vagyis a jelenlévő küldöttek több mint fele. (Napirendi pontra kerüléshez alapvetően 1/3-os jóváhagyás kell.)
A tavaly novemberi kongresszusán az LMP úgy döntött nem fogadj el az Együtt 2014 összefogási kezdeményezését. A döntés kifogásoló és az összefogást támogató Jávor Benedek lemondott frakcióvezetői tisztjéről. Karácsony Gergely a párt frakciójának helyettese szintén így tett. A kérdésben a frakció is megosztott Schiffer Andrást ekkor csak második nekifutásra sikerült frakcióvezetőnek választani.
Nem lesz szó a társelnökségről |
Nem kerül napirendre a párt alapszabály-módosításának kérdése, így a társelnöki rendszer és a választmányi vezetőség átalakítására nem kerül sor. Megtárgyalják azt a felvetést is, hogy a szövetség kötéséről szóló döntést tolják el 2013 végéig. Valamint tárgyalják majd Elek István javaslatát is, amely arra vonatkozna, hogy az LMP mindenképpen indítson saját néven listát a következő választáson, azonban az egyéni választókerületekben kezdjenek tárgyalni a együttműködésről. |
Az összefogás hívei a novemberi kongresszus után önálló platformot alakítottak Párbeszéd néven és újra kezdeményezték a tárgyalásokat az ellenzéki oldal többi résztvevőjével, első sorban az Együtt 2014-el.
Schiffer András már a kongresszus előtt kijelentette ugyanakkor, hogy a csak olyan politikai erőnek lehet szándéka az LMP „bedöntése”, amely 2010-ben kiesett a Parlamentből és most ezt a pártot használja fel arra, hogy visszakapaszkodjon. Senkinek nem lehet ez az érdeke a pártársai közül - fogalmazott Schiffer. A kérdésre, hogy kik volnának azok az erők, akikre célzott, nem akart válaszolni.
Vágó Gábor párt képviselőcsoportjának tagja a hvg.hu-nak a kongresszusra érkezve azt nyilatkozta: nem zárja ki, hogy kilépések is lesznek a kongresszus döntése következtében. Karácsony Gergely az LMP parlamenti képviselője azt mondta, nagyon reméli, napirendre veszik platformjavaslatukat, hiszen az LMP egy demokratikus párt.
"Schiffer András csúnya"
A kongresszus alatt egy humorosnak szánt, de több LMP-s által is "minősíthetetlenül durva hangvételűnek" nevezett írásban karikírozza a Párbeszéd Magyarországért Platform határozati javaslatát egy ott beterjesztett irat - amelyet az MTI is közölt. A javaslatot egy csongrádi küldött terjesztett be, a tervezet a Párbeszéd Magyarországért Platform szövege mellé többek közt az alábbiak illesztette : a párt "megköveti Bajnai Gordont, mert egyes párttagok a korábbiakban félreértelmezhető formában fejezték ki az iránta való lojalitásukat, amikor nagyszerű államférfi helyett (nem ismerve a szó jelentését) azt találták rá mondani, hogy oligarcha".
Ahhoz a részhez, amely szerint a pártot két ellenkező nemű társelnök vezeti és az országgyűlési frakció vezetője társelnöki funkciót nem tölthet be, az anyag készítője csak annyit fűzött hozzá: "Schiffer András csúnya". A párt frakcióvezetője a hvg.hu-nak erre csak annyit mondott, humorosnak találta és támogatja a téma megviatását.
Az utolsó karikírozni szánt pont a tisztújítás határidejének módosítását célozza, amihez a javaslat "a tisztújításon csak a Hazafias Platfront jelöltjei indulhatnak" szöveget teszi hozzá. A szöveg szerint a módosító javaslatot az LMP egyik tagja, Kasza Péter készítette.
Szakadás lesz?
A taggyűlés résztvevői azonban eléggé borúsan látják a helyzetet. Mint a háttérben elmondták, nincs kompromisszumos javaslat, ezért félő, hogy a szemben álló felek végül nem találják a közös nevezőt, ami az LMP szakadásához vezethet.
Még az Elek István-féle ötlet sem megfelelő a név nélkül nyilatkozó küldöttek szerint, mert az is tárgyalásokat jelent, amit az önállóság hívei elutasítanak. Többen arra tippelnek, hogy a vita egyre jobban eldurvulhat és akár ki is szállhatnak néhányan. Erre alapot adhat Schiffer András beszéde is.
A párt frakcióvezetője információink szerint keményen fogalmazott beszédében és jelezte, hogy egy pártban az a normális, ha mindenki tartja magát ahhoz a többségi döntéshez, amelyet novemberben hoztak, és akik ezt nem teszik, azok inkább távozzanak. A hírek szerint azóta leginkább a kedélyek lecsillapítása folyik, a felszólalok békíteni próbálják a feleket, figyelmeztetve őket, hogy a párt egybentartása a legfontosabb cél. Schiffer információink szerint hangsúlyozta azt is, hogy a novemberi határozat szerinte azt a célt jelenti, amire az LMP eredetileg létrejött. A platformisták ezzel szemben egy kvázi főváros-vidék ellentétet gerjesztenek azzal, hogy úgy állítják be, mintha az ő támogatói első sorban a vidéki szavazók közül kerülnének ki, és az együttműködést a vidékiek nem értenék - mondta források szerint a frakcióvezető.
Szabó Tímea a kongresszus egyik szünetében a platformisták részéről elmondta, hogy vasárnap szigorúan zárt körben egy külön testületi ülést fognak tartani, ahol értékelik a kongresszust.