Itthon hvg.hu 2013. január. 19. 14:40

Rajtaütöttek a rendőrök a hajléktalan házfoglalókon (videóval)

Civil és hajléktalan aktivisták foglaltak el egy üresen álló, önkormányzati tulajdonban lévő kétszintes házat szombaton kora délután a főváros VII. kerületében, a Csányi utcában. A ház bejáratánál eleinte két tucatnyian alkottak élőláncot, míg néhányan bementek az egyik üres lakásba. Este fél 7 körül megérkezett a helyszínre a készenléti rendőrség, valamint a Hallgatói Hálózat 50 tagja. A rendőrök megkezdték az élőlánc oszlatását, hét aktivistát elvittek.

Hajléktalan aktivisták több millió lakásszegény nevében foglaltak el egy üres budapesti házat szombat délután - közölték a hvg.hu-val a Város Mindenkié aktivistái.

Készenléti rendőrök vették körbe a házat
Kettős Mérce

Este fél 7 körül megérkeztek a készenléti rendőrség emberei a helyszínre - olvasható a Város Mindenkié Facebook oldalán. A Hallgatói Hálózat 50 aktivistája is feltűnt, ők azért jöttek, hogy kifejezzék szolidaritásukat a megmozdulás szervezőivel. A Csányi utca néhány lakója korábban forró teát vitt a házfoglalóknak, és egyetértéséről biztosította őket. 7 óra körül a rendőrök körbevették a házat, majd hét aktivistát elvittek - olvasható a Kettős Mérce Facebook oldalán.

A demonstrálókat egyenként emelték ki a tömegből. "Az oszlatás folyik, az utcán állókat folyamatosan hátrébb szorítják, az intézkedést elszeparálják, így nem tudjuk pontosan, hogy milyen intézkedés történik" - írják facebookos tudósításukban a Város Mindenkié tagjai. A Kettős Mérce szerint a rendőrök az újságírókat is kiszorították. Az utcán demonstrálókat este 8 órára egészen a Klauzál térig szorították ki.

Aktivistát cipelnek el a helyszínről a készenléti rendőrök
Kettős Mérce

A rendőrök intézkedése közben "Veletek vagyunk!" kiáltás , valamint dobpergés visszhangzott a Csányi utcán - írja a Város Mindenkié Facebook oldalán.

Előzmények

Hajléktalan aktivisták szombat délután elfoglaltak egy VII. kerületi üres épületet a Csányi utcában, és Lakhatást! Demokráciát! Jogállamot! feliratú molinót lógattak ki az első emeleti ablakból. A házfoglalók rendészeti eszközök és tömegszállók helyett kiterjedt szociális bérlakásrendszert és a lakhatáshoz való jog törvénybe foglalását és érvényesítését követelték Orbán Viktor miniszterelnöktől és Tarlós István főpolgármestertől. A hajléktalan aktivistákat közel két tucat fiatal élőlánccal védte a kilakoltatástól.

"Ma Magyarországon lakhatási válság van. Önkormányzati lakások ezrei állnak üresen, miközben emberek tömegesen veszítik el lakhatásukat" - mondta Lakatosné Jutka, az egyik házfoglaló hajléktalan aktivista. "Erre a kormány és az önkormányzatok hosszú távú lakáspolitikai intézkedések helyett rendészeti eszközökkel és tömegszállók építésével válaszolnak, és a hajléktalan emberekre kenik a felelősséget."

Az elfoglalt ingatlan jól példázza az önkormányzat rendszerváltás óta tartó felelőtlen lakásgazdálkodását. Az önkormányzati tulajdonban lévő műemlék épület sok éve áll kihasználatlanul, és az önkormányzat legalább kétszer próbálta meg eladni ingatlanbefektetőknek. Az ingatlan mára romos állapotban van, vagyis elpazarolt közvagyon, pedig korábban legalább 10 családnak adott otthont - írták közleményükben a civilek.

A hvg.hu videója a házfoglalás békésebb, délutáni részéről:

"Valaha volt otthonom, ma mégis egyike vagyok annak a több tízezer állampolgárnak, akik az utóbbi években elvesztették lakhatásukat. Miért nincs elegendő szociális bérlakás, hogy a szűkös anyagi helyzetben élőknek is legyen megfizethető lakhatása, és ne kényszerüljenek arra, hogy az utcán vagy tömegszállókon éljenek?" - kérdezte Dombóvári László, egy másik hajléktalan aktivista.

Ma Magyarországon több millió ember él lakhatási szegénységben. Közülük kb. 10 ezer ember él Budapest közterületein vagy hajléktalanszállóin, és mintegy másfél millióan élnek emberhez nem méltó lakhatási körülmények között. Mintegy félmillió háztartásnak lehet a lakhatását veszélyeztető díjhátraléka, és minden ötödik háztartásban fordul elő, hogy pénzhiány miatt hátralékba kerültek a lakáshitel törlesztőrészletével.

A Város Mindenkié csoport támogatja a hajléktalan aktivisták lakáspolitikai követeléseit. A csoport több ízben rendezett felvonulást az üresen hagyott ingatlanok hasznosításáért, nyilvánosan megfogalmazta szakmai javaslatait és tüntetett a kiterjedt szociális bérlakásrendszerért, valamint a lakhatáshoz való jog törvénybe foglalásáért.

Város Mindenkié

A Város Mindenkié álláspontja szerint ha törvénybe lenne foglalva a lakhatáshoz való jog, az magában kellene hogy foglalja az elhelyezés nélküli kilakoltatás tilalmát, és azt, hogy a társadalom minden tagja számára elérhető kell, hogy legyen a megfelelő színvonalú lakhatás. A lakhatáshoz való joggal az állam nem ingyen lakást biztosít, hanem olyan intézményrendszert épít ki és olyan lakhatási lehetőségeket teremt, amellyel a bajba jutott emberek ki tudnak jutni nehéz helyzetükből.

A Város Mindenkié hajléktalan aktivisták és szövetségeseik csoportja, melynek célja a hajléktalan emberek jog- és érdekvédelme, valamint társadalmi változások elindítása a hajléktalanság felszámolása érdekében.                 

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.