Balog-HÖOK-egyeztetés: a HaHa nem enged az ultimátumból
Elutasítja a Hallgatói Hálózat Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter mai, a HÖOK-kal és pár kiválasztott gazdasági szereplővel tartott egyeztetése utáni nyilatkozatát. A szervezet közölte, csak minden érintett bevonásával fogadja el az egyeztetéseket, és nem engednek a hétfőn megfogalmazott ultimátumból.
"Egy teljes generáció jövője forog kockán, a miniszternek viszont csak kommunikációs trükkökre futja" - írja pénteki, a Facebookon közzétett közös nyilatkozatában a Hallgatói Hálózat (HaHa) és az Oktatói Hálózat, amelyet Balog Zoltán és a HÖOK mai egyeztetésével kapcsolatban adtak ki. Mint írják, nem időhúzásra, az érintetteket megosztó újabb kerekasztalokra van szükség, hanem a diákok egyértelmű követeléseinek teljesítésére, mert egy nemzedék jövője forog kockán.
Balog Zoltán pénteken közölte, készek tárgyalni a röghöz kötés és a hallgatói szerződés szabályainak változásáról, valamint a 16 jelenleg tandíjas szak ügyéről is. Balog január 31-ére felsőoktatási kerekasztalt hív össze, ahol a HÖOK és a gazdasági szereplői lesznek jelen.
A HaHa szerint Balog Zoltán mai sajtótájékoztatóján megint elsütötte a híres „nemkeretszám” – „nemtandíj” szóviccet, majd a tandíjassá tett legnépszerűbb szakok felvételi feltételeinek újragondolásával "dobott újabb gumicsontot" a fiatalok elé. A Hallgatói Hálózat elfogadhatatlannak tartja, hogy hetek óta csak az időt húzza a kormány, miközben a diákok világos üzenetet küldtek: amíg a felsőoktatás átfogó, minden érintett bevonásával történő reformja el nem kezdődik, legalább a 2011-es keretszámoknak megfelelő számú hallgató tanulhasson állami ösztöndíjjal - a hozzá tartozó anyagi forrásokkal egyetemben.
"Nem szúrhatják ki a szemünket a röghöz kötés feltételeinek esetleges megváltoztatásával sem, mi a hallgatói szerződések teljes eltörlését követeljük. Az egyedül Európa utolsó diktatúrájában, Fehéroroszországban létező szerződés vasfüggönyt húz a fiatalok köré, akiket inkább versenyképes munkahelyekkel kéne itthon tartani. A röghöz kötés egyetlen eredménye, hogy nem itthon maradnak a fiatalok, hanem már egyetemi tanulmányaikat is külföldön kezdik meg" - írja a HaHa.
A Hallgatói Hálózat szerint ráadásul Balog Zoltán szembeköpi az átalakítások áldozatait, mert nincs szükség a maihoz hasonló, az érintettek helyett a minisztérium által válogatott szereplők meghívásával zajló megosztó egyeztetésekre.
A HaHa szerint a decemberben alakult Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórum (OFEF, melynek tagjai: Magyar Rektori Konferencia, HÖOK, Hallgatói Hálózat, Pedagógusok Szakszervezete, Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete, Oktatói Hálózat) az összes érintettet képviselő egyetlen legitim tömörülés, mellyel a miniszternek a felsőoktatás átalakításáról tárgyalnia kell. "Nem fogadjuk el, hogy az országos tiltakozás érintettjeinek hátat fordítva, kiválasztott képviselőket és gazdasági szereplőket biodíszletként használva szórakozzanak velünk. A Hallgatói Hálózat hétfői, ELTE-n tartott fórumán a HÖOK megjelent vezetői is az OFEF-fel való tárgyalások legitimitása mellett tettek hitet" - írja a HaHa, amelyet Balog Zoltán azonban nem hívott meg a január végi felsőoktatási kerekasztalra.
"Győrtől Debrecenig, Budapesttől Pécsig megmozdultak a diákok, az ő nevükben üzenjük: nem engedünk a kormánynak adott február 11-i határidejű ultimátumból! Addig is csak minden érintett bevonásával zajló tárgyalásokat fogadunk el" - közölte a HaHa arra utalva, hogy hétfőn az ELTE BTK-n tartott országos hallgatói fórumon ultimátumot adtak a kormánynak. Eszerint ha a kormány nem teljesíti a diákok hat pontját, akkor február 11-étől újabb titlakozások kezdődnek és a polgári engedetlenség eszközével fognak élni.