2013. január. 10. 19:03 MTI Utolsó frissítés: 2013. január. 10. 18:58 Itthon

Február 6-ig látogatható a szegedi trolikiállítás

Trolibusz a napfény városában címmel a szegedi troliközlekedés történetét bemutató tárlat nyílt csütörtökön a Somogyi Károly Könyvtárban. A kiállítás vendégei egyebek mellett fotósorozatot láthatnak az első járművektől az idén megjelenő korszerű trolikig.

A tárlaton bemutatják a város tömegközlekedésében jelentős szerepet játszó troli megjelenését, történetét és jövőjét. A dokumentumok jelentős része a könyvtár anyagából származik: korabeli újsághírekből, képes könyvekből, szórólapokból, plakátokból. Egy fotósorozatot is láthatnak az érdeklődők az első járművektől az idén megjelenő korszerű trolikig.

Szegeden 1978 júliusában kezdődött meg a vonalépítés és a forgalmi szakszemélyzet képzése. Az induláshoz 9 szovjet gyártmányú ZIU-9 típusú szóló trolibuszt vásároltak, amelyek 1979. február 22-én érkeztek Szegedre. 1979. április 29-én ünnepi keretek között adták át az első szegedi és egyben vidéki trolibuszvonalat.

A városközponthoz közeli Bartók Béla tér és az újszegedi Odessza lakótelep (Gyermekkórház) között megépített 2,3 kilométeres vonal az egykor Újszegedre közlekedő villamosra emlékezve az 5-ös számot kapta.

A hálózat mára több mint 37 kilométeresre, a flotta pedig 56 darabosra bővült. Idén helyezik forgalomba azt a 13 új Ikarus-Skoda 187Tr típusú járművet, melyek a legkorszerűbb, felsővezetéktől függetlenül is közlekedni képes trolibuszok.

A kiállítás apropóját az adta, hogy az SZKT 426 ezer euró uniós támogatást nyert, kilenc - osztrák, olasz, német és lengyel - társszervezettel közös pályázaton. A projekt egyik lépéseként minden országban megrendezik az adott város trolibusz-közlekedésének történetét bemutató kiállítást.

A Szegedi Közlekedési Kft. és a Somogyi-könyvtár közös tárlata 2013. február 6-ig tekinthető meg.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.