Az egész országból indulna idén az Éhségmenet
Legalább nyolc megyéből indulna a 2013-as Éhségmenet, amely február 11-ére, a parlament idei első ülésnapjára érkezne Budapestre - mondta a Világgazdaságnak Komjáthi Imre, a Közmunkás Szakszervezet társelnöke.
"Azt szeretnénk elérni, hogy a kormány fejezze be a kommunikációs hókuszpókuszt, a parasztvakítást a közmunkásbér kapcsán" – mondta a Világgazdaságnak az Éhségmenetet szervező Közmunkás Szakszervezet társelnöke, Komjáthi Imre. Mint mondta, korábban azt szorgalmazták, hogy a nettó 47 ezer forintos közmunkásbér újra 60 200 forint legyen. A kormány ugyan év végén bejelentette, hogy 75 ezer forintnál valamivel többre emeli a közmunkások járandóságát, de ez bruttóban értendő, így az emeltnek mondott 75 ezer forintból mintegy 49 ezer forintot vihetnének haza a közmunkások.
További követeléseik között szerepel még, hogy a közfoglalkoztatottak munkabére a korábbi szintre emelés után érje el a mindenkori minimálbért, és az eddigi heti helyett, ismét havonta fizessék a bért. A közmunkások számára is biztosítsák a pótszabadsághoz való jogot, a pályakezdőket az eddigi egyéves várakozási idő helyett – ha nincs egyéb lehetőségük – már 4 hónap eltelte után is be lehessen vonni a programba.
A követeléseik nyomatékosítására az idén is megszervezik az Éhségmenetet, amely az eddigi szervezés alapján legalább nyolc megyéből indulna – mondta Komjáthi. Így Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Heves, Baranya, Tolna, Pest és Nógrád megye is szerepel a tervekben, de felmerült már Komárom-Esztergom megye részvétele is. Annyit már lehet tudni, hogy Szabolcsban Nyírtelek, míg Borsodban az egyik kiindulópont Miskolc lesz (a tavalyi akció egyetlen startpontja), Nógrádból Salgótarjánból, míg Szabolcsból Nyíregyházáról indulhat az akció. A Heves megyei menet Ózdról indulna, a két északkelet-magyarországi menet pedig Mezőkövesden egyesülne, ahol egy demonstrációt is tartanának. A további részletek, így az indulás pontos időpontja jövő hét szerdán derülhet ki, amikor elnökségi ülést tartanak a szervezők.
A megyékből induló menetben egy 35-40 fős keménymag venne részt végig, a településeken viszont várják a szimpatizánsok csatlakozását. A menet február 11-én érkezne Budapesten a Kossuth térre.
Komjáthi elmondta, hogy folyamatosan érkeznek hozzájuk a felajánlások, de várják a civil, a szakszervezetek és a demokratikus pártok – kivéve a Jobbik – támogatását is. Szállásra és meleg ételre van szükségük a településeken. A tavalyi akciót támogatta például a Gyermekétkeztetési Alapítvány, a Szolidaritás és az MSZP is. Sikerült szponzorokat találni például a zászlók vagy a szórólapok készítésére is.
Jelenleg a Közmunkás Szakszervezetnek mintegy 4000 tagja van, a tavaly nyáron alakult szervezetet Vécsi István ricsei polgármester (egykori MSZP-s parlamenti képviselő) mellett társelnöki szerepben az MSZP-tag Komjáthi mellett Nyakó István vezeti. Komjáthi szerint az alakulásnál nem árultak zsákbamacskát, hogy erősen baloldali és az MSZP-hez kötődő szakszervezetet alakítottak.