Nem lesz kötelező a tbc-szűrés
A kormány rendelettervezete újraszabályozza a tbc-szűrő vizsgálatokat: a javaslat a jövő évtől megszüntetné azt a lehetőséget, hogy szükség esetén kötelező szűrővizsgálatokat rendelhessenek el a hatóságok az ország egyes területein - írja a szerdai Népszabadság.
A szerdai Népszabadság cikke szerint kizárólag az aktív tbc-s betegek környezetét és a rizikócsoportokat (így a hajléktalanokat, a HIV-fertőzötteket, a börtönökben dolgozókat, illetve a lakóikat) vizsgálnák célzottan. E körbe sorolja még a tervezet az egészségügyi dolgozók közül a tüdőgyógyászatokon, a bakteriológiai laborokban, a patológiákon, valamint a sürgősségi osztályon dolgozókat.
Veszélyezteti a járványügyi biztonságot, hogy a tiszti főorvos nem rendelhet el kötelező tüdőszűrést - reagált a Népszabadságnak a tervezett jogszabályváltozásra Falus Ferenc tüdőgyógyász, egykori tiszti főorvos. Hozzátette, ez a veszély azért is nagyobb, mint korábban, mert a gyógyíthatatlan multirezisztens tbc behurcolásának veszélye erősebb, mint eddig bármikor.
Kovács Gábor, az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet főigazgatója, a Magyar Tüdőgyógyász Társaság elnöke a tervezett változás mellett azzal érvelt, hogy a tbc jelentősen visszaszorult Magyarországon. Szerinte a tavalyi, három nagyobb területi régiót érintő kötelezően elrendelt szűrővizsgálatokra az egy évvel korábbi adatok alapján került sor. Intézete előzetes adatai szerint 2012-ben az országban már meg sem közelítette sehol a tbc-megbetegedési arány a 0,025 százalékos küszöböt (százezer lakosra 25 új megbetegedés). Ez alapján idén már szükség sincs a kötelező területi szűrések elrendelésére.
A főigazgató-főorvos szerint ma Magyarországon a tbc-nél sokkal nagyobb veszélyt jelent a tüdőrák. Évente tízezer beteget diagnosztizálnak, és nyolcezren halnak meg ebben a betegségben. A rendszer tervezett átalakítása lehetőség arra, hogy az erősen veszélyeztetett csoportban, az idős és dohányos emberek körében célzott szűrővizsgálatokat végezzenek - olvasható a Népszabadságban.