Zsúfolásig megtelt az ELTE Bölcsészettudományi Karán a Hallgatói Hálózat által szervezett diákfórum helyszínéül szolgáló előadóterem. A diákok megállapították, hogy még mindig nem teljesült a korábbi hat pontjuk, de újabb követelésekről is döntöttek, valamint ultimátumot intéznek a kormányhoz.
A hallgatói fórumon felszólalt Gács Anna, az Oktatói Hálózat képviselője, aki közölte, a kormány ugyan sok "jó hírt" közöl a felsőoktatásról, de ezek nem mindig igazak, sokan pedig "messianisztikus" várakozással tekintenek a diákok megmozdulásaira. Gács azonban felhívta a figyelmet arra, hogy ettől még semmi sincs rendben.
Fogl Márton a Hallgató Hálózat (HaHa) képviselője azt mondta, bár a kormány feléli az ország jövőjét, decemberben újjáéledt a magyar civil szféra. Mint mondta, "itt mindenkinek van saját hangja és van szava, mi vagyunk az érthetetlenül szolidáris tömeg", és addig fogják folytatni a tiltakozásokat, amíg nem teljesül mind a hat pontnyi követelésük.
A hvg.hu tudósítója szerint a Múzeum körúton mintegy tucatnyi rendőr álldogál a járdán az ELTE BTK bejárata körül. Az utcán aktivisták megafonokon keresztül hirdetik a rendezvényt, és próbálnak újabb embereket is beinvitálni a fórumra. Az előadóban a fórumon többségében egyetemi hallgatók, középiskolások vannak, de sok az idősebb is, köztük tanárok.
"Kemény akciók" várhatók még vidéken
Ezután a HaHa vidéki képviselői kaptak szót: Pataki Bence Szegedről azt mondta, az egyetemeket támadások erik, és az egyetemi polgároknak meg kell védeniük az intézményeket, ugyanis nem hagyhatják, hogy pártkatonák csorbítsak az egyetemi autonómiát. "Az alaptörvény szerint kötelességünk kiállni magunkért és a jövő generacióért" - mondta. "A szegedi egyetem veletek van, az oktatók és a hallgatók egyaránt" - zárta rövid beszédét a szegedi diák.
Nagy Péter Ádám, a HaHa debreceni képviselője nagy sikerként könyvelte el, hogy Debrecen már nem egy álmos város, hanem végre megalakult a Hallgatói Hálózat helyi sejtje is, emellett a középiskolásokkal is felvették a kapcsolatot, ők is elkezdtek szerveződni, fórumokat akarnak tartani a gimnazisták is, mert látják, hogy ami most van, az nem jó. Emellett az egyetem is támogatja a hallgatói mozgalmat, a héten pedig megtartják az első debreceni diákfórumot az Ady Endre Gimnáziumban. "Ha lassan is, de a vidéki diákok is ébrednek" - mondta és megköszönte a pesti diákoknak, amiért példát mutattak. "Debrecen mellettetek van, a debreceni diákok ki fognak tartani, amíg nem teljesül a hat pont, és amíg nem lesz demokrácia Magyarországon" - zárta beszédét a debreceni küldött.
Szilágyi Áron a pécsi hallgatók képviseletében elmondta, náluk alakult meg az egyik első vidéki sejt, és különböző akcióik is voltak már: beszámolt a pécsi diákok Orbán Viktor facebook-oldalán folytatott kampányáról, amely a "leglájkoltabb posztja" lett a miniszterelnök oldalának. "Kemény akciók várhatók még Pécsen" - ígérte. Kadlec Gergely Győrból is hangsúlyozta, hogy a felsőoktatás szétverésének megakadályozása a céljuk. A középiskolások képviselője elmondta, egy nagyobb fórumot terveznek január végére.
Nagy Dávid, a HÖOK elnöke elmondta, még karácsony előtt egyeztettek a kormánnyal, amely konstruktívabb volt ugyan, mint a korábbi, de nem született megállapodás. Mint mondta, a hat pont még mindig aktuális, a HÖOK szerint pedig külön oda kell figyelni a most érettségizőkre, és arra, hogy 2013-ban is induljon a nem támogatott 16 szakon államilag finanszírozott képzés. Mint mondta, ígéretet kaptak a kormánytól egy hosszú távú egyeztető folyamatra.
Nem teljesültek a hallgatók követelései
A hallgatói fórumon ezután felolvasták a még december 10-én elfogadott hat pontos követelésüket, és megállapították, hogy nem valósultak meg. A felszólalók elutasítottak a kormány decemberben bejelentett intézkedéseit, szerintük ugyanis a forráskivonás változatlan ütemben folytatódik, a Balog Zoltán által ígért 55000 államilag finanszírozott helyre nincs fedezet, a hallgatói szerződés eltörlésére pedig a kormány semmilyen hajlandóságot nem mutat.
A kancellárok kinevezése súlyosan sérti az egyetemi autonómiát, a kormány pedig kizárja a felsőoktatásbol a szociálisan hátrányos helyzetű fiatalokat. A jelenlevők közfelkiáltással állapítottak meg, hogy a HaHa december 10-én elfogadott pontjai közül egy sem teljesült.
Ezután a diákok a hosszú távú terveiket kezdték megbeszélni. Felvetődött a HÖOK-kal való szövetkezés gondolata is, amelynek képviselői elvileg majd meg fognak jelenni a fórumon. Eközben még mindig több tucatnyian próbálnak bejutni a terembe. A diákok felidézték, hogy még decemberben megalakult az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórum (OFEF), amelynek tagja a Magyar Rektori Konferencia, a HÖOK, a HaHa, az Oktatói Hálózat, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, a Pedagógusok Szakszervezete, valamint a Felsőoktatásban Doglozók Szakszervezete is. A Fórum szintén kiáll a hat pontos követelés mellett.
A hallgatók hat pontja |
1. Követeljük a köz- és felsőoktatás átfogó reformját! 2. A keretszámokat állítsák vissza legalább a 2011-es szintre! 3. Állítsák le a forráskivonást, kompenzálják az elvonásokat! 4. Töröljék el a hallgatói szerződést! 5. Ne korlátozzák az egyetemi autonómiát! 6. Az átfogó reformnak biztosítania kell, hogy a hátrányos helyzetű családokból is legyen esély bejutni a felsőoktatásba. |
Újabb követelésekről döntöttek
A hallgatói fórumon elhangzott a javaslat, hogy a követelések közé kerüljön be egy újabb pont, amely szerint legyen államilag finanszírozott képzés azon a 16 szakon is, amelyen a kormány megszüntette. Felmerült továbbá a kérdés, hogy mi történik azokkal az érettségizőkkel, akik jelentkeznek egy intézménybe, amely viszont szeptembertől nem tud a jelenlegi formájában működni. A bizonytalanságot egy másik javaslat szerint úgy lehetne kivédeni, hogy az adott felvételi év keretszámait legalább két évvel korábban hozzák nyilvánosságra.
A fórum résztvevőinek egy része azt javasolta, hogy a követelések közé vegyék fel a rászoruló hallgatók számára egy sürgősségi ösztöndíj-program kialakítását.
A HaHa emellett közölte, hogy semmilyen formában nem kívánnak részt venni az ellenzéki pártok egymás közti megbeszélésein. A szervezet képviselői elmondták: nekik a mindenkori kormánnyal van dolguk, és a jelenlegi kormánnyal szemben kell érvényesíteniük a követeléseiket, ezért elutasítják az ellenzékkel való ilyenfajta együttműködést. Elhangzott az is, hogy ne a politikusoktól és a pártoktól várják a megoldást, de kérdés, hogy az egyes politikai erők mennyiben támogatják a hallgatók követeléseit.
A fórumon megszavazták, hogy a kormány ezentúl csak az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórummal (OFEF) tárgyalhasson a felsőoktatás jövőjét érintő kérdésekről, és ne az egyik, vagy másik szervezettel. A HÖOK jelen lévő képviselői közölték, ezt a követelést is képviselni fogják a kormány felé, valamint kérvényezték, hogy a korábbi egyeztetésekről készül jegyzőkönyveket is hozzák nyilvánosságra.
Döntöttek emellett arról is, hogy a követelések közé kerüljön be: a 16, jelenleg tandíjas szakon is legyen államilag finanszírozott hely. Azt követelik, hogy a következő tanévre vonatkozóan, ideiglenesen a 2011-es keretszámokat állítsák vissza.
A követelések kidolgozására, valamint a hat pont finomítására munkacsoportot állítottak fel, amely négy pontot fogalmazott meg: ideiglenesen állítsák vissza a keretszámokat és a forrásokat a 2011-es szintre; az állam vállalja át a felvételi jelentkezés díját a hátrányos helyzetűeknek, vagyis azoknak, akik plusz pontot kapnak társadalmi helyzetük miatt a jelentkezéskor; sorrendváltoztatáskor idén új szakokat is lehessen felvenni a felsőoktatásba jelentkezőknek; legfeljebb 2 hét múlva a Magyar Rektori Konferenciától kérnek tájékoztatást arról, hogy a kormány legutóbbi finanszírozási modellje mellett tudják-e finanszírozni a 2011-es keretszámokat.
Ultimátumot intéznek a kormányhoz
A diákok nagy többséggel megszavazták, hogy ultimátumot fogalmaznak meg a kormány felé: amennyiben február 11-ig nem teljesül a hat pontnyi követelésük, blokkolni fogják az egyetemek környékét és folyamatos tiltakozásokat fognak szervezni, újra az utcára vonulnak. Hangsúlyozták azonban, hogy addig sem mondanak le a további akciókról. Az ultimátum megfogalmazására egy újabb munkacsoportot hoztak létre. Közölték, hogy február 11-e után nem nyilvánosan fognak szervezkedni.
A munkacsoport által megfogalmazott ultimátum szerint a kormány nem teljesítette a hallgatók 6 pontját, több egyetem csődközeli helyzetbe került, a kancellárok miatt csökkent az egyetemek autonómiája, veszélybve sodorták a felsőoktatást, az elvonások miatt szakok fognak megszűnni, tanárokat küldhetnek el, a hallgatók pedig kiszolgáltatott helyzetbe kerültek.
A diákok ezért ultimátumot adnak a magyar kormánynak, amelyben követelik a hat pont mielőbbi teljesítését, nyilvános tárgyalásokat minden érintett bevonásával, soron kívüli gyorssegéllyel az egyetemeknek az elvonások kompenzálására, hogy minden szakon biztosítsanak államilag finanszírozott férőhelyeket, a szociálisan rászoruló helyzetűeknek vállalják át a felvételi jelentkezés díját, valamint idén kivételesen a felvételi jelentkezéskor a sorrendváltoztatáskor lehessen új szakokat is megjelölni.
Ha nem teljesítik a követeléseket, akkor február 11-étől az ország minden területén az egyetemi polgárok, vagyis az oktatók, hallgatók, valamint a tenni szándékozó emberek a polgári engedetlenség eszközével fognak élni. A diákok hatalmas ovációval elfogadták az ultimátum szövegét.
Az addig megvalósítandó akciók között felmerült ismét az egyetemfoglalás, különösen a Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektori hivatalának elfoglalása azért, mert ez az egyetlen rektorátus, amely nem szolidáris a hallgatókkal. A diákok emellett elégedetlenek azzal is, ahogyan a Pázmány a Semjén-ügyet kezelte.
Felmerült a minisztériumok elfogadásának lehetősége is, de miután a diákok megtudták, hogy Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár az InfoRádió vendége lesz este 7 órától, az is felmerült, hogy vonuljanak az InfoRádió épületéhez. Erről a tervről végül azért tettek le, mert az InfoRádió székháza Óbudán található. Felmerült az ELTE előadójanak elfoglalása is, de elvetették, emellett azt is leszavazták, hogy ma este csináljanak valamit. Különböző flashmob-ötletek merültek fel, például láncokkal vonulás a röghözkötés szemléltetésére.
A fórummal egyidőben Dezső Tamás, az ELTE BTK dékánja közölte, fegyelmi vétséget valósítanak meg a teremfoglalást szevrező diákok, valamint hogy a kar vezetése csak a HÖK-öt és szervezeteit fogadja el. A levél szerint az egyetemi polgárok csak saját intézményeikben gyakorolhatják jogaikat. A levelet a fórumon felolvasták a diákok, amelyet a jelenlévők általános derültséggel és felháborodással fogadtak.
A diákok úgy döntöttek, nem válaszolnak a dékán "provokációnak" minősített levelére, viszont távozóban kezet fognak a Múzeum körúton álló rendőrökkel, biztosítják őket arról, hogy nem történt bűncselekmény, valamint egyenként levelet írnak Dezső Tamásnak, amelyben megköszönik a szíves vendéglátást a BTK-n.
Orbán külföldi útja miatt nem ment el
Dezső Tamás, az ELTE BTK dékánja közleményében kiemelte, a hétfő délutánra meghirdetett hallgatói fórumot a diákok engedély nélkül tartják meg, ezért az ott elhangzó véleménynyilvánításokkal a kar vezetése nem vállalhat közösséget, a rendezvény megtartásának felelőssége pedig a szervezőket terheli.
A Hallgató Hálózat által szervezett eseményre meghívták a vidéki városok diákjait, valamint az Oktatói Hálózat és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) egy-egy képviselőjét is. Meghívót kapott Orbán Viktor, Balog Zoltán, Hoffmann Rózsa és Maruzsa Zoltán is, akiknek így szeretnének lehetőséget biztosítani a valódi párbeszédre.
A meghívott politikusok közül Maruzsa Zoltán helyettes államtitkár levélben közölte, hogy nem áll módjában a hivatalos tárgyalópartnereken kívül más szervezetekkel egyeztetni. Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter azt közölte, pénteken délelőtt egyeztetnek a HÖOK elnökségével.
A Hallgatói Hálózat - BTK Facebook-oldala szerint a Miniszterelnökség levélben közölte velük, hogy bár Orbán Viktor megkapta a meghívást a fórumra, de külföldi útja miatt nem tud részt venni rajta.
Mint korábban megírtuk, a pécsi egyetemisták és középiskolások kedden tartanak hallgatói fórumot.