Bajnaiék elfogadták az MSZP tárgyalási meghívását
Ott lesz az Együtt 2014 az MSZP által kezdeményezett, január 2-án kezdődő ellenzéki tárgyalásokon - közölte a Bajnai Gordon által vezetett mozgalom a Mesterházy Attila MSZP-elnöknek címzett levelében. A mozgalomnál hozzátették, egyelőre csak előkészítő megbeszélésekre készülnek és azt kérték, ne az MSZP-hez köthető, hanem "semleges helyen" tartsák a megbeszéléseket.
"Az egyeztetésen részt kívánunk venni, hiszen a jogállam újjáépítésére vonatkozó, minél szélesebb körű megállapodás nemcsak önmagában fontos cél, de egyszersmind előfeltétel is" - üzente az Együtt 2014 az MSZP elnökének.
A Mesterházy Attilának írt levélben a Bajnai Gordon vezette mozgalom azt írta, a tárgyalás előfeltétele annak, hogy "az Orbán-rezsim leváltását követő kormányzásban érdekelt és arra alkalmas erők – egy későbbi koalíciókötés reményében – programegyeztetési tárgyalásokat kezdhessenek majd egymással".
Mesterházy november végén jelentette be, hogy szakpolitikai egyeztetésekkel kezdődő, a jövő év végére a közös jelölt- és listaállításig, azaz egy választási szövetség létrehozásáig vezető tárgyalásokat kezdeményez az MSZP a demokratikus ellenzéki pártokkal és szervezetekkel.
A szocialisták az Együtt 2014 választói mozgalom alapítóit - a Haza és Haladás Egyesületet, a Milla Egyesületet és a Magyar Szolidaritás Mozgalmat -, az LMP-t, a Demokratikus Koalíciót, a 4K!-t, a Magyarországi Szociáldemokrata Pártot és a Szövetségben, Együtt Magyarországért pártot keresték meg.
Harangozó Tamás szocialista frakcióvezető-helyettes tegnap azt közölte, hogy a szocialisták felkészülten várják a január 2-án kezdődő tárgyalásokat, és konkrét programjavaslatokkal érkeznek már az első fordulóra is, amelyet az új alaptörvény hatálybalépése ellen tiltakozó, operaház előtti tüntetés évfordulóján tartanak meg.
Az MSZP meghívására reagálva ma az Együtt 2014 azt közölte, készek arra, hogy megkezdjék az ellenzéki együtt gondolkodást, "de – a minél sikeresebb tárgyalássorozat érdekeinek szem előtt tartásával – előkészítő tárgyalásokra készülünk: a konzultációra az előkészítéssel megbízott delegációnkat kívánjuk elküldeni, nem a jogállamiság kérdéseiben kompetens szakértőinket".
Mesterházynak írt üzenetében a mozgalom ismét azt javasolta, hogy január másodikán még ne a jogállamiság megerősítésének tartalmi egyeztetésével, hanem a tárgyalássorozatra vonatkozó közös célok és lebonyolítási elvek tisztázásával kezdjék meg az együttműködést. Azt is kérik, hogy a megbeszéléseket ne az MSZP-nél, hanem egy "semleges helyen" tartsák meg.
"A változást akaró demokratikus erők 2014-ben nem érhetik be szokványos kormányváltással: a kártékony rezsim lebontásához és egy új politikai kultúra megalapozásához is elegendő felhatalmazást kell kiérdemelniük a választóktól" - írták a levélben. "Ez csak bölcs, módszeres és egymás kölcsönös tiszteletén alapuló ellenzéki együttműködéssel érhető el, amelyhez hozzátartozik a januári tárgyalások lebonyolításának, tematikájának, menetrendjének, nyilvánosságának és remélt eredményének előzetes tisztázása éppúgy, mint annak belátása, hogy nemcsak a tárgyalások megkezdésének időpontja, de annak helyszíne is szimbolikus lehet" - tették hozzá.
Az Együtt 2014 azt is közölte Mesterházyval, hogy "szakpolitikai műhelyeiben mindettől függetlenül is gőzerővel folyik a programalkotás". Azt írják, a magyar alkotmányjog szakértőinek részvételével kidolgozták a jogállamiság újjáépítésére vonatkozó javaslataikat is, amelyek meggyőződésük szerint érdemi hozzájárulást jelenthetnek majd a megfelelően előkészített tárgyalások sikeréhez.