2012. december. 22. 14:17 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. december. 22. 14:16 Itthon

Szabálytalanul minősítették át Semjén dolgozatát?

Semjén Zsolt hittudományi doktoriját nem az összes szabályt betartva minősítették át annak idején PhD-vá, írja a Népszabadság vonatkozó előírások és a korabeli dokumentumok alapján. Mindez azért is érdekes, mert a Pázmány Péter Katolikus Egyetem a doktorit arra hivatkozva sem vizsgálja, hogy a PhD-vá történt átminősítés szerintük szabályosan történt.

Az átminősítés eljárása minden tekintetben megfelelt a hatályos egyházi és állami előírásoknak” – a Népszabadság szerint ez a mondat a lényegi része annak a november 20-i keltezésű közleménynek, amellyel Szuromi Szabolcs, a PPKE rektora az egyetem részéről lezárhatónak vélte a Semjén-ügyet. Korábban a hvg.hu írta meg, hogy Semjén Zsoltnak a jogelőd Pázmány Péter Hittudományi Akadémián 1991-ben megszerzett hittudományi doktorija kapcsán felmerül a súlyos plágiumgyanú. Csakhogy a Népszabadság szerint  számos körülmény utal rá, hogy Semjén Zsolt doktorijának PhD-vé konvertálásakor nem a szabályoknak megfelelően jártak el.

A lap azt írja, hogy a vonatkozó jogszabályok szerint az átminősítés nem automatikusan történt, hanem minden esetben szükség volt a jelölt publikációinak, illetve tudományos munkásságának vizsgálatára is. Mindezt Balázs Ervin, a Magyar Akkreditációs Bizottság jelenlegi elnöke is megerősítette az újságnak. Az átminősítéseknél fel kellett mérni, hogy a tudományos fokozatra vágyók megfelelnek-e azoknak a feltételeknek, amelyekkel valaki az átminősítés időpontjában PhD-t szerezhet.

Amikor Semjént az átminősítésről 1997 decemberében értesítette  Erdő Péter akkori PPKE-rektor, akkor erre is utalt: "A Magyar Akkreditációs Bizottság 1997/4/IX/5 sz. határozatában adott jogunknál fogva korábban szerzett hittudományi doktorátusát, tekintettel annak jó eredményére, valamint időközben végzett egyéb tanulmányaira és tudományos munkásságára, tudományos doktori fokozattá (PhD) minősítjük át vallástudomány tudományágban" - írta Edő. A Népszabadság szerint a tudományos munkásság perdöntő ebből a szempontból, márpedig Semjén hivatalos életrajzából nem derül ki, hogy érdemi tudományos tevékenységet végzett volna az átminősítés előtt.

A címzetes oktatói címeket az egyetemek viszonylag kevés megkötéssel adhatják ki, ám számos intézmény szabályzatában szerepel a PhD-cím, illetve az, hogy az érintett az adott szakterület országosan ismert szaktekintélye legyen. Semjén Zsoltra ezen kritériumok egyike sem illett rá akkoriban, a publikációs „listája” pedig meglehetősen rövid volt: a nyilvánosan hozzáférhető információk szerint azon egyetlen, a Teológia című folyóirat 1992. évi 2. számában megjelent cikk szerepelt Korunk kihívása: a New Age címmel, amely azonban nem új eredményeket tartalmazott, hanem Semjén teológiai doktoriját és az abból derivált szociológiai szakdolgozatát foglalta össze - írja a lap. A PhD-fokozat megszerzésének feltétele továbbá, hogy a jelölt két idegen nyelven képes legyen a szakirodalom és a szaknyelvi terminológiák használatára, s ez sem illik Semjénre.

A teljes cikket itt olvashatják el!

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.