Utálni fogják a házőröket a rendőrök?
Háromszázötvennel több jól fizetett rendőre lesz januártól az országnak, miután a megalakuló Országgyűlési Őrség emberei pótlékokkal együtt havonta mintegy bruttó négyszázezer forintot vihetnek haza. A Terrorelhárítási Központ és a Nemzeti Védelmi Szolgálat után újabb egység tagjaira irigykedhetnek a havi nyolcvanezer-százezer forintos keresetű járőrök.
Az egyik fővárosi kerületi kapitányságon magasabb beosztásban dolgoztatták az egyik nyomozót, amiért ki kellett volna fizetni neki azt a különbözetet, mintegy húszezer forintot, ami a kiemelt munkakörért járt volna, de az általános takarékoskodás és megszorítások miatt a parancsnok nem merte a plusz kiadást a Budapesti Rendőr-főkapitányságra jelezni – értesült a hvg.hu az esetről. Amikor ez kiderült, utólag rendezték a dolgot és a rendőr megkapta járandóságát. Ezzel körülbelül bruttó kétszázezer forintot keresett az illető abban a hónapban.
Kényszerítő eszközök használata, helyszín biztosítása
Ennek a kétszeresét tehetik zsebre havonként a januártól működését megkezdő Országgyűlési Őrség tagjai. Ezzel az összeggel például azok számolhatnak, akik Kövér László a házelnökre vigyáznak majd. A nyomozati jogkörrel nem rendelkező házőrök a Parlament és a Képviselői Irodaház őrzés-védelmét is ellátják. Továbbá ruházatot, csomagot és járművet vizsgálhatnának át, magánlakásban és közterületnek nem minősülő egyéb helyeken is intézkedhetnének, kép-, illetve hangfelvételt készíthetnének, helyszínt biztosíthatnának.
Miért is van szükség a házőrségre? |
A házőrség létrehozását egyébként azzal magyarázta korábban a hvg.hu-nak egy kormányzati forrás, hogy amennnyiben a parlament elnöke, az Országgyűlés rendjének és biztonságának fenntartása érdekében közbiztonsági ügyekben elakar eljárni, akkor nincs egyszerű dolga. Kövér Lászlónak ugyanis a miniszterelnök segítségét kell kérnie, aki utasíthatja a rendőrséget felügyelő belügyminisztert, hogy intézkedjen az adott ügyben. A kormányzati forrás szerint ezért is indokolt az önálló Házőrség létrehozása, melynek költségvetéséről a jövőben a tervezet szerint az Országgyűlés hivatal fog gondoskodni.
|
Kényszerítő eszközként bilincset, vegyi eszközt, elektromos sokkoló eszközt, rendőrbotot, lőfegyvert ugyancsak a rendőrségről szóló törvényben meghatározottak szerint használhatnának majd. A tárgyalási rend fenntartásával kapcsolatos feladatok ellátása során kényszerítő eszközként azonban kizárólag testi kényszert alkalmazhatnának.
Mindezeknek a feladatoknak az elvégzéséért, amelyet nem tartanak egyéként túl hálás munkának a hvg.hu által megkérdezett rendőrök és volt rendőrök, kapják az őrség munkatársai a sima járőrök vagy tűzoltók fizetésének közel két és félszeresét. A házőrök munkabére szerintük körülbelül egy szinten lesz a Terrorelhárítási Központ (TEK) és a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) portaszolgálatot ellátó egyenruhásainak a bérével.
Hozzátették: nem sajnálják tőlük, de a testületen belül a jelentős fizetésbeli eltérések újabb feszültségforrást jelenthetnek. A nyáron nyilvánosságra került tervek, köztük a bértábla miatt az őrséghez sokan szerettek volna bekerülni, de úgy tudjuk a csapat nagy része azokból áll össze, akik eddig is a Parlamentben, a Képviselői Irodaházban és a házelnök körül láttak el szolgálatot.
Jó is, rossz is
„Januártól lesz háromszázötven jól fizetett rendőrünk, ebből a szemszögből is nézhetjük a változást” – mondta a hvg.hu-nak Vincze Tibor a Rendészeti és Közigazgatási Dolgozók Szakszervezetének (RKDSZ) elnöke. Ugyanakkor megjegyezte, hogy ez újabb feszültségeket generálhat a testületen belül, hiszen egy járőr fizetése bruttó 150-180 ezer forint körül lehet, és a tiszthelyettesek között legjobban megfizetett körzeti megbízottak nettó 160-170 ezer forintot vihetnek haza havonta.
Az RKDSZ vezetője úgy vélte, nehéz igazságot tenni, mert a rendőrök különböző területen, különböző munkát végeznek, és az is sokat számít, hogy valaki vidéken rendőr, vagy a fővárosban, az utóbbi helyen pedig az sem mindegy, hogy valaki kerületi kapitányságon, vagy a Budapesti Rendőr-főkapitányság központi egységeinél vagy esetleg valamilyen speciális részlegnél dolgozik.