2012. december. 20. 16:28 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. december. 20. 17:45 Itthon

Orbánék bejelentése után mindenkit az ELTE BTK-ra hívnak a diákok

Egyelőre nem vonulnak az utcára, de munkacsoportot alakítottak és minden diákot fórumra hívtak az ELTE Bölcsészettudományi Karán tanácskozó hallgatók azt követően, hogy a kormány csütörtök délután bejelentette, 16 szakon nem biztosít állami támogatást a felsőoktatásban.

"Utcára!" – kiabálta az ELTE bölcsészkarán zajló tanácskozáson az egyik diák a kormány bejelentését követően, de a többiek lecsitították – jelentette a hvg.hu tudósítója. Egyelőre alakult egy munkacsoport a sajtóközlemény megírására, a többiek pedig megszavazták, hogy mindenkit az ELTE bölcsészkarra hívnak hallgatói fórumra.

A korábbi híreknek megfelelően nem lesz államilag finanszírozott képzés a gazdasági szakokon és a jogászképzésben – derül ki abból a listából, amelyet csütörtökön délután tett közzé az Emberi Erőforrások Minisztériuma.

A bölcsész szakok közül az állam nem támogatja az andragógiát (felnőttképzés), a társadalomtudományok terén pedig a kommunikáció és médiatudomány, illetve a nemzetközi tanulmányok szakokat. Nem kaphatnak állami finanszírozást az igazságügyi igazgatási és a munkaügyi és társadalombiztosítási igazgatási szakra jelentkezők sem.

Bár a parlament hétfőn úgy módosította a felsőoktatási törvényt, hogy a miniszternek joga van előre meghatározni az egyes szakok ponthatárait, Balog Zoltán idén csak a minimális ponthatárt határozza meg: az alapképzésekre legkevesebb 240 ponttal lehet bekerülni, míg a felsőoktatási szakképzésben 200 pont lesz a minimális szint.

„Az egyes intézmények adott szakra érvényes felvételi ponthatárai az intézményi kapacitás függvényében a felvételi eljárás során alakulnak ki” – áll a közleményben.

A nem támogatott szakok a következők: andragógia, alkalmazott közgazdaságtan, emberi erőforrások, gazdaságelemzés, gazdálkodás és menedzsment, kereskedelem és marketing, közszolgálati, nemzetközi gazdálkodás, pénzügy és számvitel, turizmus vendéglátás, üzleti szakoktató, igazságügyi igazgatási, munkaügyi és társadalombiztosítási igazgatási, kommunikáció és médiatudományok, nemzetközi tanulmányok és jogász.

Az ELTE BTK Hallgatói Fóruma és a Hallgatói Hálózat közös közleményükben azt írták, "fel vagyunk háborodva. A kormány valójában bevezette a tandíjat". Szerintük az, hogy jövőre tizenhat szakon, köztük a legnépszerűbbeken nem indul állami ösztöndíjas képzés, visszalépés a kormány két héttel ezelőtti álláspontjához képest is. Szerintük Balog Zoltán két napja sajtótájékoztatón és az Országgyűlésben is garantálta, hogy mindenki megkezdheti állami ösztöndíjas tanulmányait, aki megfelel “a minőségi kritériumoknak” és vállalja a röghöz kötő hallgatói szerződés aláírását. "Hazudott" - tették hozzá.

Mint írták, "az egyes szakok megbélyegzését és az ezen szakokat választók diszkriminálását igazságtalannak tartjuk. A kormánynak a diákság megosztására irányuló szándékát elítéljük".Emellett azzal, hogy a keretszámokkal és a ponthatárokkal kapcsolatos kormányzati álláspont naponta változik, teljes bizonytalanságban tartják a felvételizőket. Továbbra sem engednek a hallgatók hat pontjából, a tiltakozást addig folytatják, amíg követeléseik nem teljesülnek.

Hirdetés