Császár Előd balesetére hivatkozva kér anyagi segítséget az egyik internetes közösségi oldalon egy magát volt rendőrnek kiadó férfi, aki azt állítja, hogy a szerencsétlenségben megsérült és rokkantnyugdíjas lett. Miután kiderült, hogy egy csalóról van szó, a történteket jelezték a Belügyminisztériumnak, ahonnan azt közölték a hvg.hu-val, hogy a leveleket továbbították az Országos Rendőr-főkapitányságra. Cikkünk megjelenése után közölték, nyomozás indult csalás gyanúja miatt.
Súlyos gondban van, ki fogják kapcsolni az áramot a lakásában, ha nem fizeti be 141 ezer forintos elmaradását, ezért kér segítséget – ezzel jelentkezett be december 16-án Hortobágy István volt rendőrnél egy férfi a Facebookon. „Virág József néven mutatkozott be, és elmondta, hogy ő az a rendőr, aki a Császár Előd által okozott közlekedési balesetben életét vesztett rendőr mellett ült az autóban. A szerencsétlenségben ő is megsérült, ami miatt leszázalékolták – így folytatódott a magát Virág Józsefnek nevező férfi története.
A tizennégy évvel ezelőtti baleset
A popénekes Császár Előd 1998. december 17-én a megengedett 50 kilométer/órás sebesség helyett annak duplájával haladt BMW-jével a Pasaréti út és a Szilágyi Erzsébet fasor kereszteződésénél. Az énekes elvesztette uralmát az autó felett, s összeütközött a vele szemben közlekedő rendőrautóval. A járművet vezető 25 éves rendőr életét vesztette, utasa és Császár Előd könnyebb sérüléseket szenvedett.
A Pesti Központi Kerületi Bíróság a népszerű előadót halálos közúti baleset gondatlan okozása miatt egyévi letöltendő fogházra ítélte, továbbá négy évre eltiltotta a járművezetéstől. A jogerős döntést meghozó Fővárosi Bíróság (ma Fővárosi Törvényszék) a szabadságvesztés idejét másfél évre emelte, a büntetés végrehajtását azonban három évre felfüggesztette.
Hihető volt az előadott történet
Hortobágyi István a korabeli tudósításokban szereplő sérült rendőr nyomán elhitte, hogy Virág József az illető, és felajánlotta, hogy a Facebookon megosztja a segítségkérést, de kért egy telefonszámot, mondván biztosabb, ha az is rendelkezésre áll. „Megadta a bankszámlaszámát, amit ki is tettem, egyik ismerősöm pedig azonnal feltöltötte a telefont, hogy aki Virág Józseffel beszélni akar, megtehesse” – közölte Hortobágyi István.
Mindeközben néhány egykori rendőrnek, köztük Szendrei Tamás volt kollégájának és barátjának gyanús lett a történet, mert ők tisztában voltak azzal, hogy a balesetben megsérült rendőr nem férfi, hanem nő volt. Az átverésről értesülők a Facebookon keményen nekiestek a csalónak, aljas szemétnek titulálták.
Hortobágyi István a hvg.hu-nak elmondta azt is, hogy akkor, amikor még elhitte, hogy igaz az, amit Virág József állít, egy internetes levélben arra hívta fel a Belügyminisztérium figyelmét, hogy az ünnepek előtt egy volt kolléga segítségre szorul. Később azonban értesítette őket egy e-mailben arról is, hogy valószínűleg egy csaló próbál az emberekről pénzt lehúzni. Ehhez csatolta a Virág József nevű férfi általa ismert adatait is.
Minderről megkérdeztük a Belügyminisztériumot is, hogy megtudjuk, kívánnak-e tenni valamit a csaló leleplezése érdekében, és válaszolták, hogy az e-maileket illetékességből megküldik az Országos Rendőr-főkapitányságnak (ORFK). Cikkünk megjelenése után az ORFK Kommunikációs Szolgálata részéről a hvg.hu-val azt közölték, hogy a rendőrség csalás gyanúja miatt nyomozást rendel el ismeretlen tettes ellen.