2012. december. 15. 18:37 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. december. 15. 18:32 Itthon

Eduline: mi jöhet a keretszámok eltörlése után?

Eltörlik a keretszámokat, de azok, akik tanulni szeretnének, elérnek 240 pontot a felvételin és elszántak, hogy Magyarországon dolgozzanak, ingyen tanulhatnának - ezt jelentette be Orbán Viktor a Facebook-oldalán. Az Eduline.hu megnézte, mit jelenthetnek a miniszterelnök szavai.

Nem fogják meghatározni, hogy például az orvos- és egészségtudományi, gazdaságtudományi vagy jogi képzési területen hány állami ösztöndíjas és részösztöndíjas hallgató kezdheti el a tanulmányait 2013 szeptemberében - írja az Eduline.hu Orbán Viktor szombati bejelentésével kapcsolatban.

A lap szerint azonban ez nem azt jelenti, hogy mindenki ingyen tanulhat, hanem elképzelhető, hogy - mivel a felvételi eljárásról szóló rendeletet csak a jövő héten fogadják el - a 240 pontos határt (aki ennél kevesebb felvételi pontot szerez, az sem fizetős, sem ingyenes szakra nem juthat be) megemelik úgy, hogy a felsőoktatásba csak négyes-ötös tanulók juthassanak be.

Az Eduline.hu szerint az is egy lehetséges opció, hogy Magyarország diplomaadót vezet be, amelyről még Réthelyi Miklós volt erőforrás-miniszter 2011 szeptemberében egy rádióinterjúban beszélt. Akkor szóba került, hogy a diplomások fizetésük egy részét odaadhatnák egy alapnak, amelyből "a jövő generációját képeznék".

Az Eduline.hu felhívja a figyelmet arra, hogy a kormány eddig is csak azoknak a hallgatóknak a tanulmányait akarta finanszírozni, akik a diploma megszerzése után Magyarországon akarnak dolgozni - ezért vezették be az Európai Bizottság által már többször kifogásolt hallgatói szerződéseket. Aki állami ösztöndíjas vagy részösztöndíjas formában szeretne tanulni, annak alá kell írnia a szerződést - ha nem teszi, csak fizetős formában kezdheti el az egyetemet. A szerződés aláírása azonban azzal jár, hogy a diploma megszerzését követő húsz évben a képzési idő (például egy alapszak esetében három év) dupláját Magyarországon kell "ledolgoznia", ha ezt nem teszi, vissza kell fizetnie képzése költségeit az államnak.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.