Eduline: mi jöhet a keretszámok eltörlése után?
Eltörlik a keretszámokat, de azok, akik tanulni szeretnének, elérnek 240 pontot a felvételin és elszántak, hogy Magyarországon dolgozzanak, ingyen tanulhatnának - ezt jelentette be Orbán Viktor a Facebook-oldalán. Az Eduline.hu megnézte, mit jelenthetnek a miniszterelnök szavai.
Nem fogják meghatározni, hogy például az orvos- és egészségtudományi, gazdaságtudományi vagy jogi képzési területen hány állami ösztöndíjas és részösztöndíjas hallgató kezdheti el a tanulmányait 2013 szeptemberében - írja az Eduline.hu Orbán Viktor szombati bejelentésével kapcsolatban.
A lap szerint azonban ez nem azt jelenti, hogy mindenki ingyen tanulhat, hanem elképzelhető, hogy - mivel a felvételi eljárásról szóló rendeletet csak a jövő héten fogadják el - a 240 pontos határt (aki ennél kevesebb felvételi pontot szerez, az sem fizetős, sem ingyenes szakra nem juthat be) megemelik úgy, hogy a felsőoktatásba csak négyes-ötös tanulók juthassanak be.
Az Eduline.hu szerint az is egy lehetséges opció, hogy Magyarország diplomaadót vezet be, amelyről még Réthelyi Miklós volt erőforrás-miniszter 2011 szeptemberében egy rádióinterjúban beszélt. Akkor szóba került, hogy a diplomások fizetésük egy részét odaadhatnák egy alapnak, amelyből "a jövő generációját képeznék".
Az Eduline.hu felhívja a figyelmet arra, hogy a kormány eddig is csak azoknak a hallgatóknak a tanulmányait akarta finanszírozni, akik a diploma megszerzése után Magyarországon akarnak dolgozni - ezért vezették be az Európai Bizottság által már többször kifogásolt hallgatói szerződéseket. Aki állami ösztöndíjas vagy részösztöndíjas formában szeretne tanulni, annak alá kell írnia a szerződést - ha nem teszi, csak fizetős formában kezdheti el az egyetemet. A szerződés aláírása azonban azzal jár, hogy a diploma megszerzését követő húsz évben a képzési idő (például egy alapszak esetében három év) dupláját Magyarországon kell "ledolgoznia", ha ezt nem teszi, vissza kell fizetnie képzése költségeit az államnak.