2012. december. 11. 08:58 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. december. 11. 09:05 Itthon

Ma dönthet az Ab a semmisségi törvényről

Másfél év után eldőlhet a semmisségi törvény sorsa, miután a Magyar Nemzet úgy tudja, az Alkotmánybíróság ma dönthet a 2006 őszén rendőri jelentések és tanúvallomások alapján hozott ítéleteket megsemmisitő jogszabályról.

Kedden dönthet az Alkotmánybíróság a semmisségi törvényről. A Magyar Nemzet úgy tudja, hogy a testületben többségbe kerültek azok az alkotmánybírák, akik nem tartják alaptörvénybe-ütközőnek a jogszabályt.

Az alkotmánybírák közül Balsai István nem szavazhat, mert még fideszes képviselőként ő terjesztette elő a törvény tervezetét. A Ház által elfogadott jogszabály kimondta: semmisek azok a hivatalos személy elleni erőszak, garázdaság és rongálás miatti ítéletek, amelyeket kizárólag rendőri jelentésre, vagy tanúvallomásra alapozottan hozott a bíróság a 2006. szeptember 18-a és október 24-e közti utcai események kapcsán. A semmisség kiterjedt a rendzavarás és a veszélyes fenyegetés szabálysértésére is.

A törvény végrehajtását azonban meghiúsította, hogy a Pesti Központi Kerületi Bíróság bírái felfüggesztették az általuk tárgyalt semmisségi eljárásokat, és az Ab-hoz fordultak - írja a lap. Beadványaik szerint a törvény ellentétes a jogállamiság, a hatalommegosztás és a bírói függetlenség elvével és sérti a jogorvoslathoz és a tisztességes eljáráshoz való jogon.

A bírákon kívül az Ab-tól kért normakontrollt az MSZP és egy közös beadványban a Magyar Helsinki Bizottság é a TASZ is.

A törvény megsemmisítette a 2006 őszén kizárólag rendőri jelentések és tanúvallomások alapján hozott ítéleteket. A Legfőbb Ügyészség szerint a semmisségi eljárások 22 embert érintenek.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?