2012. december. 10. 21:08 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. december. 10. 21:05 Itthon

Kiáll a diákok mellett az Együtt 2014

A hallgatók mellett áll az Együtt 2014 választói mozgalom - közölték hétfő este. Mint írták, szerintük most a kormány jövője és Magyarország jövője került szembe egymással.

"A kormány jövője és Magyarország jövője került most szembe egymással. Az Együtt 2014 a jövőt választja: az Együtt 2014 a hallgatók mellett áll" - közölte a Magyar Szolidaritás Mozgalomból, a Millából és a Haza és Haladás Egyeüsletből álló Együtt 2014 választói mozgalom.

Az Együtt 2014 azt közölte, jogosnak tartja a magyar fiatalok felháborodását a kormány felsőoktatási terveivel kapcsolatban, és támogatja az – alkotmányos keretek között maradó – tiltakozó akciókat.

Mint írták, számukra nem elfogadható az olyan tandíj, amely már az indulásnál kizár egyeseket a felsőoktatásból, amely ésszerűtlen és elviselhetetlen terhet ró a hallgatókra, és amely nem a felsőoktatás javításáról, hanem a költségvetési lyukak betömködéséről szól.

"A Hoffmann Rózsa-féle álruhás tandíj azonban igazságtalan és káros, hiszen nem a magyar oktatási rendszer fejlődéséről, hanem a költségvetés betegségeiről szól: a hallgatók helyett kizárólag a pénzről" - írta az Együtt 2014, amely szerint a kormány a keretszámok radikális csökkentésével és az államilag finanszírozott helyekről kiszoruló fiatalok megsarcolásával elismeri, hogy 2008-ban, a népszavazással hazudott annak a hárommillió embernek, akit a tandíj ellen szólított az urnákhoz.

"A kormány ezzel a lépéssel elismeri, hogy hazugsággal jutott hatalomra" - írták, hozzátéve, hogy a normálisan működő országokban megszokott tandíj és a Magyarországra leselkedő költségtérítés között ugyanis óriási különbség van – hallgatónként forint százezrekben, néha milliókban mérhető különbség.

Az Együtt 2014 szerint "aki tandíjat mond, mondjon ösztöndíjat is", ugyanis azoknak, akik kiemelkedő teljesítményt nyújtanak és azoknak, akik rászorulnak, ösztöndíjat kellene adni. Szerintük a diákhitel erre nem megoldás, csak a probléma súlyosbítása: a megfizethetetlen terhek elől ugyanis a diákok egy része külföldre menekül, míg másik részük évtizedekre eladósodik – évekkel azelőtt, hogy egyáltalán elkezdhetne pénzt keresni. "Mi azonban nem olyan országot akarunk, ahova egyszer talán majd jó lesz visszatérni, hanem olyat, ahonnan nincs miért elmenekülni" - ismételte meg Bajnai Gordon korábbi mondatait az Együtt 2014 közleménye.

Az Együtt 2014 szerint a kormány úgy tesz, mintha a továbbtanulás lehetősége kegy volna, amit a diákoknak osztogat, amiért cserében még a röghözkötés igazságtalanságát is el kell viselniük, a kormány azonban nem szülő, a társadalom pedig nem gyerek, a továbbtanulás pedig nem kegy, hanem esély a polgári életre és egy békésebb, sikeresebb Magyarországra.

"A magyaroknak joga és felelőssége is, hogy ne tűrjék el, ha ettől az esélytől bárki meg akarja fosztani őket. Az Együtt 2014 ebben a jogvédelemben a magyar fiatalok pártján áll" - közölte a mozgalom.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?