Itthon Dezső András 2012. december. 06. 13:38

Nekiment a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek a volt tanszékvezető

Dezső András
Szerzőnk Dezső András

A Nemzeti Közszolgálati Egyetemet „megszállták a titkosszolgálatok” - ilyen és ehhez hasonló vádakkal illeti az intézményt annak volt nemzetbiztonsági tanszékvezetője egy nemrég indított blogban. Rácz Lajos - aki az egyetem Nemzetbiztonsági Intézetét is vezette - azzal fenyegetőzik, hogy a NATO-hoz fordul, amennyiben az illetékesek nem foglalkoznak érdemben állításaival. Az egyetem részéről senki nem nyilatkozik az ügyben.

„Csak annyit kértem, hogy valaki beszéljen velem. A nagy többség még erre sem volt hajlandó. A szálak a legfelső kormánykörökig érnek. Addig türtőztettem magam, ameddig csak lehetett. Nem borítottam ki a szennyest. Eddig” – válaszolja blogjában az egyik hozzászólónak Rácz Lajos. A 2012 áprilisáig a Nemzeti Közszolgálati Egyetem nemzetbiztonsági tanszékének vezetőjeként, majd a Nemzetbiztonsági Intézet igazgatójaként tevékenykedő Rácz „Laj Csi” néven jegyzett blogjában azt állítja, súlyos szabálytalanságokat és törvénytelenségeket észlelt az egyetemen és a nemzetbiztonsági szolgálatoknál. E törvénytelenségek miatt szerinte „nemcsak a nemzetbiztonsági oktatás, hanem az ország védelmi képességei, a polgári hírszerzés, a katonai felderítés és NATO hozzájárulási képességünk is meggyengült”.

A blogban Rácz közzétette egyebek mellett a parlament Nemzetbiztonsági Bizottsága elnökének, Molnár Zsoltnak címzett levelét, melyben azt írja, hogy még áprilisban eljutatott hozzá egy feljegyzést, amelyben „a nemzetbiztonsági oktatás területén kialakult súlyos helyzetről és annak összefüggéseiről” írt, kérve, hogy a testület azonnal kezdjen vizsgálatot az ügyben. „Felajánlottam, hogy bármikor személyesen is állok a Tisztelt Bizottság rendelkezésére. Egyúttal javasoltam, hogy az eljárást zárt ülés(ek) keretében, a keletkezett adatok, információk titokvédelmi minősítése mellett folytassák le. Mellékeltem néhány birtokomban lévő fontosabb dokumentum-másolatot, előre bocsátva, hogy a részletek ismertetését és értelmezését szóbeli meghallgatáson kívánom előadni. Megneveztem jó néhány lehetséges tanút is” – olvasható a levélben, melyben Rácz azt állítja: Molnár Zsolt május 22-én levélben arról tájékoztatta őt, hogy további vizsgálatot tart szükségesnek, addig várjon türelemmel.

Fazekas István

"Kiszorítottak az egyetemről"

Rácz állítása szerint két nappal az után, hogy a beadványát leadta, már nem volt az egyetem munkatársa. „Annak ellenére, hogy a Bizottságnak félreérthetetlenül jeleztem, hogy tudomásom szerint a bejelentőt a törvény védi, és elvárom, hogy e bejelentésem miatt semmilyen hátrány ne érjen, a rektor közölte velem, hogy a Felügyelő Testület megvonta tőlem a bizalmat, és elfogadta azt a lemondásomat, amit akkor még be se adtam” – írja Rácz. Kérdés, volt-e valaha ilyen beszélgetés közte és a rektor között, merthogy azt állítja, arról nem készült jegyzőkönyv. „A következő hetek, hónapok során a nemzetbiztonsági szolgálatok felső vezetőinek tudtával és segítségével, titkosszolgálati eszközök törvénytelen és szakszerűtlen alkalmazásával végleg kiszorítottak az egyetemről és a KNBSZ-től (Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat – a szerk.), ahol a katonai nemzetbiztonsági szakmai oktatás egyik kulcsszerepet betöltő vezetője és közreműködője voltam” – olvasható a bejegyzésben.

Megkerestük Molnár Zsoltot, aki elmondta: valóban kapott levelet Rácz Lajostól, de ezt a levelet a fideszes Gulyás Gergely is megkapta. "Súlyos vádakat fogalmazott meg Rácz úr, de fogalmam sincs, hogy ezek igazak-e vagy sem, mivel az állításait alátámasztó bizonyítékokat nem mellékelt. Azt viszont nem értem, hogy miért a bizottságot kereste meg ezzel, a testület ugyanis ilyen kérdésben nem illetékes" – mondta a szocialista politikus.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanévnyitója
MTI / Koszticsák Szilárd

Az, hogy pontosan milyen törvénytelenséget észlelt Rácz, a blogjából nem derül ki. Azt állítja, hogy az egyetemet megszállták a titkosszolgálatok, a nemzetbiztonsági oktatás személyi feltételeit ellehetetlenítették, olyan embereket vezényeltek vezető oktatói beosztásokba, akiknek semmilyen felsőoktatási tapasztalatuk nincs, és sem a vonatkozó törvényi előírásoknak, sem pedig az NKE foglalkoztatási szabályainak nem felelnek meg.

A NATO-hoz fordulna

Blogjában Rácz közzétette azt a levelet, amit a Legfőbb Ügyészség Kiemelt és Katonai Ügyek Főosztályának írt. Ebből a levélből kiderül, hogy az ügyészség korábban nem talált olyan adatokat és információkat Rácz beadványában, amelyek alapján büntetőeljárást kellett volna indítania, egyúttal elküldte azt a Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnökének, aki a felügyeleti jogot gyakorolja az egyetem felett. Rácz kifogásolja ezt a lépést, mondván, hogy a kabinetfőnököt korábban már háromszor megkereste az ügyben, ám ő semmit nem tett. Egyébként Molnár Zsolt is azt mondta lapunknak, hogy az illetékes minisztériumokhoz továbbította Rácz beadványát, de egyik tárcától sem jött visszajelzés.

Fazekas István

„Törvénytisztelő állampolgárként és nemzetbiztonsági szakemberként kötelességem hitelt érdemlően meggyőződni arról, hogy az ügyre vonatkozó bejelentésemet megfelelően kezelik. Ezért nyomatékosan kérem, sőt követelem, hogy a Tisztelt Kiemelt és Katonai Ügyek Főosztálya tegye lehetővé számomra, hogy a szövetségesünket érintő kérdésben az Egyesült Államok nagykövetségének jogi attaséja (egyben az FBI képviselője) és az Ügyészség munkatársának együttes jelenlétében tehessek konkrét bejelentést” – írja Rácz az ügyészségnek címzett levelében, később pedig mindehhez hozzáteszi: amennyiben panaszára nem kap kielégítő választ, közvetlenül az amerikai és a NATO hatóságokhoz fordul.

Kerestük a blogon található e-mai címen Ráczot, de egyelőre nem válaszolt levelünkre. Megkerestük a Nemzeti Közszolgálati Egyetemet is, ám ott jelezték: az ügyben nem kívánnak nyilatkozni. Egy lapunknak név nélkül nyilatkozó nemzetbiztonsági szakértő szerint könnyen elképzelhető, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen belüli pozícióharc "áldozata" lehet Rácz. A katonai hírszerzést és elhárítást korábban a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen oktatták, de ezt az intézményt idén januártól a Nemzeti Közszolgálati Egyetembe integrálták, önálló karként. A forrás szerint az átalakítások nem minden oktató tetszését nyerték el. Ugyanakkor tény, hogy Rácz már tanszékvezető volt az új egyetemen, amikor Gál András Levente, a Jó Állam fejlesztési koncepció végrehajtásának összehangolásáért felelős kormánybiztos jelenlétében bejelentették, ő lesz a Nemzetbiztonsági Intézet igazgatója. A régen katonai hírszerzőként is dolgozó Rácz – állítása szerint – korábban a Katonai Felderítő Hivatal NATO Integrációs Bizottságának az elnöki posztját is betöltötte.

Hirdetés
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.