2012. november. 30. 15:58 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. november. 30. 17:50 Itthon

Századvég: 19 százalék Bajnait látná szívesen kormányfőként

Orbán Viktort 32 százalék, míg Bajnai Gordont 19 százalék látná szívesen kormányfőként a Századvég Alapítvány felmérése szerint.

A Századvég 2012. november végén készített közvélemény-kutatásában a választókorúak 47 százaléka nyilatkozott úgy, hogy biztosan részt venne egy most vasárnap tartandó parlamenti voksoláson, azaz a választási aktivitás az elmúlt hónaphoz képest kismértékben növekedett.

A pártszimpátiájukban bizonytalanok aránya a vizsgált időszakban enyhén csökkent, jelenleg a megkérdezettek 45 százaléka tartozik ebbe a körbe. A Fidesz támogatottsága a teljes népesség körében 22 százalékos, az MSZP 12 százalékon áll. A Jobbik támogatottsága ebben a közegben 9, az LMP-é 4 százalékos. A Demokratikus Koalícióra a lakosság 2 százaléka adná a szavazatát. Az egyéb, nem parlamenti pártok támogatottsága jelenleg 6 százalékos a teljes népesség körében.

A biztos szavazó pártválasztók között a Fidesz jelenleg 40, az MSZP 27 százalékon áll. A Jobbikra 18, az LMP-re pedig 5 százalékuk adná voksát. A Demokratikus Koalíciót ebben a dimenzióban 3, egyéb pártokat pedig 7 százalék juttatná a parlamentbe.

A kutatás a pártszimpátia mellett az esetleges miniszterelnök-jelöltek személypreferenciáját is vizsgálta. A választók 32 százaléka Orbán Viktort, 19 százaléka Bajnai Gordont, 5 százaléka Mesterházy Attilát, 3 százaléka pedig Gyurcsány Ferencet látná szívesen Magyarország kormányfőjeként. A megkérdezettek 21 százaléka valaki mást képzelne el ebben a pozícióban, a személypreferenciájukban bizonytalanok aránya 10 százalék.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.