Fáklyás tüntetést kezdett a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció a köztársasági elnök hivatala előtt.
A Demokratikus Koalíció fáklyás tüntetést szervez a Köztársasági Elnöki Hivatal elé a szabad és tisztességes választásokért.
A helyszínre 17 óra 30 perc után érkezett meg Gyurcsány Ferenc, aki beszédet is mond. Tudósítónk szerint körülbelül ezren lehetnek a demonstrálók, a helyszínen színpadot emeltek, a hangszórókból a várakozás perceiben karácsonyi dalok szóltak.
Munkatársunk egy transzparenst figyelt meg a tömegben "János, ne légy (k)Áder!" felirattal.
A hivatal munkatársának petíciót ad át Molnár Csaba országgyűlési képviselő, a Demokratikus Koalíció ügyvezető alelnöke.
Gyurcsány Ferenc, a párt elnöke arra kérte Áder Jánost, hogy ne viselkedjen pártpolitikusként, és forduljon az Alkotmánybírósághoz. A volt kormányfő úgy fogalmazott: "köztársasági elnök úr, a demokraták számítanak önre".
Áder Jánosnak őrködnie kell az állampolgári jogok és a demokratikus berendezkedés felett - hangoztatta. Azt mondta: az államfő tisztességére, hivatali esküjére apellálnak, és arra, hogy korábban közölte, az Ab-hoz fordul, ha kétség támad benne bármely törvény alkotmányosságáról.
A DK alelnöke, Molnár Csaba eközben petíciót adott át Haszonicsné Ádám Máriának, a Köztársasági Elnöki Hivatal főigazgatójának. Ebben a többi között a választójog előzetes feliratkozáshoz kötése, a regisztráció szabályai és a pártok kampánylehetőségeinek korlátozása miatt kérik Áder Jánost, hogy ne írja alá a választási eljárási törvényt.
A jogszabály érvelésük szerint az alaptörvénnyel, az Európai Unió alapjogi chartájával és az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatával is ellentétes, mivel szükségtelenül korlátozza a választójogot.
Gyurcsány Ferenc a tüntetésen arról beszélt, hogy az új szabályok csalásokra adnak lehetőséget, a választások szabadságát veszélyeztetik, ezáltal azt is, hogy a kormányváltás és azzal együtt az ország számára szükséges változások megtörténhessenek. Véleménye szerint az előzetes regisztráció bevezetése azért is káros, mert a választási részvétel csökkenését okozza, ezzel kisebbíti a következő kormány legitimációját, erejét.