Együtt 2014: a regisztráció ellen úgy kell tiltakozni, hogy regisztrálunk
Minthogy az Országgyűlés kormánypárti többsége ma este elfogadta az előzetes választási eljárásról szóló törvényt, a magyar demokrácia megint gyengébb lett, mint a rendszerváltozás utáni két évtizedben volt - közölte az Együtt 2014 választói mozgalom a törvényjavaslattal kapcsolatban, arra kérve mindenkit, hogy menjen el regisztrálni.
Az Együtt 2014 szerint bár elvi esélye még a törvény megszavazása után is lesz annak, hogy a jogfosztás útjába áll a köztársaság elnöke vagy az Alkotmánybíróság, mégis fel kell készülni arra is, ha hatályba lép ez a jogszabály.
A mozgalom szerint a regisztráció azt üzeni, hogy vannak olyan magyar polgárok, akikre nincs szükség a választási győzelemhez, és akiknek az érdekeit nem kell figyelembe venni ahhoz, hogy valaki hatalomra juthasson. "A regisztráció adminisztratív fekvőrendőr a szabad választásokhoz vezető úton: akadály, amelynek a szükségessége mellett nem szólnak érvek. Olyan eszköz, amely fájdalmasan sokakat tarthat vissza attól, hogy éljenek demokratikus alapjogukkal, a választójoggal" - fejti ki közleményében az Együtt 2014.
A mozgalom közölte, egyetértenek azokkal, akik attól tartanak, a regisztráció hatására a választásokon kevesebben fognak részt venni, mint korábban. Az együtt 2014 szerint ez egyetlen demokratának sem lehet érdeke, "a regisztráció pedig botrány" - szügezik le. Emellett közölték, hogy minden változást akaró erőnek alapvető feladata, hogy elmondja a választóknak: "a regisztráció elleni tiltakozás leghatékonyabb módja éppen az, ha minél többen regisztrálnak, és a választásokon minél nagyobb arányban zavarják el az Orbán-kormányt".
Az Együtt 2014 választói mozgalom ezért felszólítjuk a kormányt, hogy a regisztrációval kapcsolatos elvi és gyakorlati tudnivalókról indítson országos, minden választópolgárt elérni képes tájékoztató kampányt – az állami hirdetési kampányokra tervezett források döntő részét erre használják fel 2013 folyamán. Mint írták, ha ál-konzultációk során volt több milliárd forintja a kormánynak különböző kampányokra, akkor e fontos alapjog ügyében is kell lennie.
Arra is felszólítják a kormányt, hogy jogszabályban rögzítse a regisztrációs folyamat időszaki, hivatalos tájékoztatási eljárásának szabályait, mert az aktív választói regisztráció elérése közös érdek, és ezt kiemelkedő mértékben szolgálhatja, ha egyéni választókerületi, települési és szavazóköri alapon nyilvánosan és ingyenesen hozzáférhetővé válnak a regisztrációs folyamat százalékos előrehaladásának statisztikai adatai.
A mozgalom felszólítja a magyar államot, hogy azok számára, akiknek a területileg illetékes jegyzőhöz való eljutás nehezen legyőzhető problémát jelent, biztosítsa az egyszeri, ingyenes utazás lehetőségét – különös tekintettel a körjegyzőségek által összefogott településekre. Felszólítják az illetékes települési önkormányzatokat, hogy meghosszabbított és/vagy rugalmas hivatali nyitva tartással és megnövelt kapacitással segítse, hogy egyetlen választópolgár se maradjon le a regisztrációról adminisztratív okok miatt.
Az Együtt 2014 emellett arra kéri a munkaadókat – legyen szó állami vagy magáncégről –, hogy munkavállalóik számára tegyék lehetővé a munkaidőben történő feliratkozást a regisztrációs időszakban, egyszeri alkalommal, valamint kérik a demokratikus elkötelezettségű, változást akaró pártokat és civil szervezeteket, hogy ne buzdítsák szimpatizánsaikat a regisztráció megtagadására, az aktív szavazási jogról való lemondásra.
"Azt üzenjük Magyarország kormányának, hogy hiába talál ki a szabad választások befolyásolására új és újabb adminisztratív trükköket, a változást akaró erők összefogása révén 2014-ben le fogjuk váltani ezt – a nemzeti érdeket rosszul képviselő – kormányt" - írta az Együtt 2014.