Dezső András
Szerzőnk Dezső András

A Szegedi Csanád háza elé szervezett tüntetés "célpontja" nemcsak az EP-képviselő, hanem a Jobbik vezetése is, amely okkal tarthat attól, hogy az EP-képviselő elleni feljelentések a pártra üthetnek vissza. A Szegedi-kártyát előhúzó Lenhardt Balázsnak ugyanakkor állítólag meg vannak számlálva a napjai a párton belül.

Valószínűleg ki fogják zárni a Jobbikból Lenhardt Balázst, aki nemrég a párt parlamenti frakciójából azért volt kénytelen távozni, mert a vezetés akarata ellenére feljelentette Szegedi Csanádot – állítják egybehangzóan a hvg.hu pártforrásai. Noha Lenhardt nem kívánt nyilatkozni lapunknak a feljelentés részleteiről, mondván, arról egy csütörtöki sajtótájékoztatón akar beszámolni, úgy tudjuk, feljelentéseiben több ügy is szerepel, köztük a Szegedinek EP-képviselőként kiutalt 21 ezer eurós költségtérítési keretösszeggel kapcsolatos állítólagos pénzügyi visszaélések.

De a sajtótájékoztató csak bemelegítés lesz a szombati tüntetéshez, amit Szegedi budapesti háza elé szerveztek, s amelyen Lenhardt mellett a Jobbikból hónapokkal korábban kizárt Endrésik Zsolt is jelen lesz. (Lenhardt Balázs a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy Szegedi Csanádról valószínűsíthető, hogy a rendelkezésére álló uniós források egy részét szabálytalanul használta fel. Példaként említette, hogy tudomása szerint az elmúlt két évben többször is előfordult olyan eset, hogy Szegedi Csanád, bár olcsó légitársasággal ingázott Budapest és Brüsszel között, az utakat mégis üzemanyagárban számolta el, mintha személygépkocsival tette volna meg ezen távolságot. Emellett arról is szólt, hogy asszisztenseit "állandó jelleggel zsarolta és kényszerítette" fizetésük bizonyos százalékának visszaadására. "Volt olyan munkatársa, akitől a fizetésének 90 százalékát követelte vissza magának zsarolás útján" - állítja a politikus.)

Úgy tudjuk, az eseményre a szervezők a nem éppen mérsékelt nézeteiről ismert jobbikost, Hegedűs Lórántot is meghívták, ő azonban végül nemet mondott, ami arra utal, hogy Lenhardték egyelőre nem tudják „elszívni” a párt ismert radikálisait. A demonstrációt szervező Kárpát Haza Őrei Mozgalom vezetője, Horka Sándor ugyanakkor tagja a Jobbiknak, ami azért is érdekes, mert Lenhardt feljelentése sokak szerint valójában nem Szegedit, hanem a Jobbik vezetését veszi célba. Már csak azért is, mert – ahogy egy lapunknak név nélkül nyilatkozó frakciótag elmondta – ha Szegedi Csanádnak voltak is stiklijei Brüsszelben, akkor kizárt, hogy erről ne tudott volna a vele nagyon szoros kapcsolatban álló Szabó Gábor pártigazgató.

Hiába "politikai hulla", így is félnek tőle

Nagyon úgy tűnik, hogy bármilyen, Szegedivel kapcsolatos újabb botrány visszaüthet a pártvezetésre – hiába is hangoztatják egyesek, hogy az EP-képviselő már "politikai hulla". A frakcióban most amúgy sem túlságosan jó a hangulat. Több frakciótag meggyőződése például, hogy az üléseken elhangzott információk rendszeresen eljutnak a Fideszhez. Egy másik forrás pedig azt fejtegette a hvg.hu-nak, hogy Vona Gábor azért ítélte el villámgyorsan és nyilvánosan Lenhardt feljelentős akcióját, mert így akart üzenni Szegedinek, hogy a pártvezetésnek nem áll szándékában bilit borogatni. (A Jobbik azt sem verte nagydobra, hogy a kuruc.infóval korábban összefüggésbe hozott személyek és Novák Előd is rendszeresen kapott pénzt Szegedi uniós keretéből, de még Szabó Gábor húga is.)

Utóbbi magyarázat azért is életszerű, mert másképpen már nem is nagyon lehetne üzenni az egyre inkább a zsidósága felé forduló Szegedinek. Több forrás is azt állítja, az egykor még a Jobbik egyik legvehemensebb politikusának „coming outja” óta a pártvezetés – élén Szabó Gáborral – nem igazán tud kapcsolatba lépni Szegedivel, hiába is szeretne. Interjút nem ad, az újságírókat lerázza – így még az elemzők is csak találgatnak, milyen politikai pályára készül azok után, hogy az Európai Parlamentben látványosan védelmébe vette Izraelt.

Az a párton belüli vélekedés, hogy Lenhardt szombati akciója nem csak Szegedi, hanem a Jobbik ellen is irányul, azért sem alaptalan, mert a frakcióból minap kizárt politikus eltávolítása mögött az EP-képviselő feljelentése csak hab volt a tortán. Lenhardt félreállítása sokkal inkább azzal a párton belüli pozícióharccal függ össze, amelyben Endrésik Zsolt országgyűlési képviselő és Szegedi Csanád is elvérzett azok után, hogy egymás torkának estek.

Régi szép idők

Mindezek előzménye, hogy Jobbik 2010-es győzelme után felerősödtek az ellentétek a párt úgynevezett mérsékelt és radikálisabb nézeteket valló politikusai között, bár ezt a pártvezetés – élén Vona Gáborral – rendre tagadta. Utóbbi csoporthoz tartozott például Endrésik Zsolt és Lenhardt Balázs is, akik több megyében, így Borsodban, Szabolcsban és Pesten is igyekeztek támogatókat szerezni maguknak. „Azt hangoztatták, hogy a Jobbik nem elég tökös, nem elég radikális. Szerették volna elérni, hogy váltson irányt a szerintük csak szalonpolitizáló pártvezetés” – mondta lapunknak egy közös ismerősük.

Szegedi Csanád. Itt még körön belül
Hernádi Levente

A radikálisok azt tervezték, hogy ezekkel a megyékkel a hátuk mögött egy országos tisztújítás során akár elnöki, alelnöki pozíciókat is szerezhetnek a pártban, ami egyébként egyáltalán nem volt irreális célkitűzés. Így nem csoda, ha a Jobbik egyik legerősebb és legbefolyásosabb emberének tartott Szabó Gábor pártigazgató a kezdetektől fogva ellenállt törekvéseiknek. Szabó és Szegedi nagyon szoros, baráti kapcsolatban állt egymással, ezen a fronton pedig totálisan összezártak. „Csanád joggal érezhette úgy, hogy hiába tölti az idejét Brüsszelben, ha Gábor mellette áll, továbbra is meg tudja őrizni befolyását Borsodban” – mondta az egyik forrás. Noha ekkor már ellenfelei titokban zsarolták zsidó származásával, Szegedi állta a frontot. Sőt, miután Endrésik Zsoltot kizárták a pártból (azzal vádolva, hogy a hvg.hu-nak adott ki információkat a Jobbik belső ügyeiről), úgy tűnt, az EP-képviselő került ki győztesen a belháborúból.

Az utolsó mohikán

Csakhogy a pártból kizárt Endrésik és Lenhardt Balázs ugyanabban a csónakban evezett, utóbbi pedig még talpon volt és potenciális veszélyt jelentett a vezetésre: elnökjelöltként indulni akart az országos tisztújító kongresszuson, ami eredetileg októberben lett volna, de végül előrehozták májusra – a pártvezetéshez közel álló források szerint részben azért is, hogy rontsák Lenhardt esélyét, akinek így kevesebb ideje maradt támogatókat gyűjteni. De nemcsak így akadályozták meg az indulását. Ahhoz ugyanis, hogy valaki jelöltként indulhasson, a párt belső szabályzatának értelmében a jelölések 20 százalékát kell begyűjtenie, ami Lenhardtnak majdnem sikerült is, mindössze pár jelölés hiányzott csak ehhez. Míg korábban hasonló esetekben megengedték, hogy indulhasson egy jelölt, a pártvezetés ezúttal ragaszkodott a 20 százalékos limithez, így Lenhardt körön kívül maradt.

Csak idő kérdése volt, mikor jut a szintén kizárt Endrésik sorsára, aki időközben nyíltan szembement egykori pártjával. Most úgy tűnik, Lenhardt előre menekült azzal, hogy feljelentette Szegedi Csanádot az ügyészségen és az Európai Unió Csalás Elleni Hivatalánál.

Hirdetés