Itthon MLF 2012. november. 14. 10:55

Elkezdődött a Bajnai-LMP pávatánc

Három nappal a párt jövőjét eldöntő kongresszus előtt bejelentkezett a Bajnai Gordon alapította Együtt 2014 az LMP-nél. Az október 23-án elindított mozgalom egy, az együttműködés alapelveit tartalmazó dokumentummal, illetve a kettős állampolgársághoz való viszonyra, az adórendszer progresszív elemeire és az ügynökakták kérésére vonatkozó javaslattal próbálja megkönnyíteni a hétvégi kongresszusi döntést. Az LMP megosztott, több vezető politikusa, a tagság egy része ellenségesen viszonyul a volt miniszterelnökhöz.

Elküldte az LMP frakcióvezetőjének és több politikusának, így a pártot irányító választmánynak szerdán a Bajnai Gordon fémjelezte Együtt 2014 azt a meghívót, melyben azt javasolják, a két szervezet kezdje meg a csatlakozásról szóló tárgyalásokat. Információink szerint a levélben utalnak az LMP kongresszusára azzal, hogy jelzik: Bajnaiék is tisztában vannak vele, hogy a párt stratégiai kérdésekről dönt majd, így "ehhez kívántak új szempontokat kínálni". Ezért az Együtt 2014 a meghívóhoz csatolta a mozgalom napokban véglegesített elvi nyilatkozatát is.

Az LMP november 17-18-án Budapesten tartja országos kongresszusát, amelyen a résztvevők a választási stratégiáról és a jelöltállítási szabályzatról, tehát az új mozgalommal való együttműködésről is döntenek. A párt január végén tartott utoljára országos kongresszust, amit komoly, a nyilvánosság előtt zajló konfliktusok előztek meg, mert a fő kérdés az volt, hogy együttműködhetnek-e az országgyűlési ellenzékkel. Végül úgy határoztak, hogy parlamenti pártokkal nem működnek együtt, ám nem zárták ki az együttműködést a parlamenti kívüli erőkkel.

Bajnai Gordon november 8-i sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy az LMP lesz az első parlamenti párt, amelyet az Együtt 2014 választói mozgalom megkeres az együttműködés érdekében. A meghívót a mozgalomtól három nappal a kongresszus előtt küldték ki a legkisebb ellenzéki pártnak.

Széthúzza Bajnai berobbanása az LMP-t

Információink szerint a kongresszusi döntést szeretnék azzal megkönnyíteni, hogy pontokba szedett alapprogramot is mellékeltek a felhíváshoz Bajnaiék. Így elküldtek egy olyan dokumentumot is, amely – egy forrásunk megfogalmazása szerint – „azokat az erkölcsi, elvi alapelveket rögzíti”, amelynek a szerkesztésén az elmúlt hetekben dolgozott a Milla, a Szolidaritás és a Haza és Haladás Egyesület. A dokumentumban információink szerint van utalás a kettős állampolgársághoz való viszonyra, az adórendszer progresszív elemeire, az ügynökakták kérdésére és egy új alkotmányos kultúra szükségességére is.

Túry Gergely

Mint arról a hvg.hu korábban beszámolt, Bajnai október 23-i visszatérése, illetve az Egymillióan a Magyar Sajtószabadságért (Milla), a Szolidaritás és a Haza és Haladás alkotta Együtt 2014 létrehozása nagy dilemmák elé állította a legkisebb ellenzéki pártot. Több LMP-s forrás is megerősítette: felmérések szerint az MSZP-t elutasító, a korábbi kormányok tevékenységét – így Bajnai miniszterelnökségét – kritikusan szemlélő tagság jelentős része ellenzi a párt önállóságának feladását, a párt választóinak többsége viszont szeretné az együttműködést.

Az LMP-ben korábban felmerült, hogy „önálló pólus” címen, az MSZP ellenében a párt vállalja a parlamenten kívüli új szervezetek összefogását, és így nyerjék meg a kormányban csalódott jobboldali szavazókat. Erről ők is a Millával és a Szolidaritással akartak tárgyalni, de a Bajnai alapította Haza és Haladás megelőzte őket.

Bajnai Gordon és Schiffer András a parlamentben 2010-ben
MTI / Földi Imre

Az elmúlt napokban a párt vezető politikusai a nyilvánosság előtt vitatkoztak az Együtt 2014-gyel való esetleges együttműködésről. A frakcióvezető, Jávor Benedek november 7-én azt nyilatkozta: „az ország súlyos krízisben van és ebben a helyzetben pedig történelmi felelősségünk minden olyan eszközt megvizsgálni, amelyik lehetőséget teremt az Orbán-kormány leváltására”. A frakcióvezető szerint felelőtlenség lenne, ha pártja nem vizsgálná meg az együttműködés lehetőségét. Nyilatkozata vitát indított: a korábban MDF-es Mile Lajos parlamenti képviselő felelőtlenségnek nevezte, hogy Jávor a kongresszus előtt nyilatkozott az Együtt 2014-gyel való együttműködés lehetőségeiről. Mile szerint az is káros, ha a kongresszust megelőzően pártjukból bárki tárgyalásokat kezd bármilyen összefogásról. Még Bajnai feltűnése előtt Schiffer András korábbi frakcióvezető – a párt önállósága mellett kardoskodó politikus – a hvg.hu-nak adott interjújában úgy fogalmazott, egyértelmű nemet mondana a jövőben egy olyan kormányra, melyet „az elmúlt 20 év bármelyik miniszterelnöke vezet”.

Hirdetés
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.