Nem ajánlott peren kívüli egyezséget Schmitt Pálnak a Semmelweis Egyetem – közölték pénteken kora délután. Délelőtt az Origo írt saját értesülésére hivatkozva arról, hogy az egyetem peren kívül megegyezne a volt köztársasági elnökkel a kisdoktori címének elvétele ügyében. A Semmelweis Egyetem Marketing és Kommunikációs Igazgatósága szerint az ügyben tart a felülbírálati eljárás, és „addig nem is időszerű a peren kívüli egyezség gondolatával foglalkozni”.
Az Origo információi szerint az egyetem azért ajánlott peren kívüli egyezséget Schmitt Pálnak, mert az intézmény jogászai úgy látják: egy bírósági perben mindenképpen alulmaradnának a volt államfő kisdoktorijának elvétele ügyében.
A hvg.hu január 11-én írta meg, hogy az államfő kisdoktori dolgozatából körülbelül 180 oldal szinte szó szerinti egyezést mutat Nikolaj Georgiev bolgár sportkutató egy másik, 1987-ben hasonló címmel készített francia nyelvű tanulmányával. Egy héttel később azt is feltártuk, hogy ezenfelül 17 oldal Klaus Heinemann német professzor 1991-ben megjelent tanulmányának fordítása.
A Semmelweis Egyetem szenátusa ezután kezdte vizsgálni Schmitt Pál doktoriját, majd március 29-én bejelentették, elveszik a köztársasági elnök doktori címét. Schmitt Pál április 2-án a parlamentben lemondott köztársasági elnöki posztjáról.
Schmitt kezdettől vitatta, hogy az egyetem jogszerűen vette-e el doktori fokozatát, majd meg is támadta a döntést.
Schmitt 2012. április 13-án először az egyetemhez nyújtott be felülbírálati kérelmet a szenátus határozatával szemben, majd rövid időn belül a döntés bírósági felülvizsgálatát is kezdeményezte a Fővárosi Törvényszéken. A bíróságon az Origónak küldött tájékoztatása szerint mindeddig nem indult per az ügyben, annak ugyanis feltétele, hogy megkezdett felülbírálati eljárást az egyetem zárja le.
A Semmelweis Egyetem pénteken kora délután cáfolta az Origo cikkéből azt, hogy peren kívüli egyezséget ajánlottak Schmitt Pálnak. Az erről szóló közleményben emlékeztettek, hogy a volt államfő áprilisban felülbírálati kérelmet nyújtott be a szenátus érintett, márciusi határozatával kapcsolatban. A felülbírálati eljárás folyamatban van, és addig nem is időszerű a peren kívüli egyezség gondolatával foglalkozni - fogalmaztak.