2012. november. 09. 15:57 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 09. 15:42 Itthon

7 milliárdból alakítanák át a fogyatékosok szociális intézményeit

A kormány 7 milliárd forintot fordít a fogyatékossággal élők számára ápolást-gondozást nyújtó szociális intézmények kisebb gondozási egységekkel történő kiváltására - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) pénteken az MTI-vel.

A szociális intézmények hatékonyabb, kiszámíthatóbb működése érdekében a kormány módosította az egyes szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatási tárgyú kormányrendeleteket. Ezek tartalmazzák egyfelől az úgynevezett támogatott lakhatással, mint új szociális szolgáltatással összefüggő szabályokat, másfelől a gyakorlati tapasztalatok alapján szükségessé vált egyéb módosításokat - írta az államtitkárság.

Mint kifejtették: a kiváltáshoz szükséges támogatott lakhatás engedélyezésének szabályai rugalmasabb kereteket biztosítanak a fenntartók, szolgáltatók számára. Ezen felül a módosítással rendezik azon önkormányzati fenntartók helyzetét is, amelyek tavaly igényeltek ugyan állami támogatást, azonban idén nem kerültek be a finanszírozási rendszerbe, így a támogatást nem kapták meg.

Módosulnak továbbá a napi jelentésnél a központi elektronikus igénybevevői nyilvántartás szabályai. Ennek nyomán átmeneti időre bővül az önellenőrzések száma, valamint nem lesz kötelező TAJ-számot igényelni nappali melegedő, éjjeli menedékhely és családsegítés esetén, vagy ha az igénybevevő egyébként nem köteles TAJ szám igénylésére - fejtette ki az Emmi.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.