2012. november. 08. 19:38 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 08. 19:38 Itthon

Majtényi: a bírák nyugdíjazásának ügye az uniónak is gondot okoz

Majtényi László alkotmányjogász szerint elsősorban a magyar politikai közösség hivatott a közjogi intézményrendszer átalakításából adódó problémák megoldására. Balázs Zoltán egyetemi tanár úgy véli, a magyar kormány reformjai sokaknak tanulságosak lehetnek.

Majtényi László és Balázs Zoltán mindezt azzal kapcsolatban fogalmazta meg, hogy a luxembourgi Európai Bíróság keddi ítéletében kimondta: az életkoron alapuló, nem igazolható megkülönböztetést jelent és így a diszkrimináció uniós tilalmába ütközik a magyar bírák kötelező nyugdíjkorhatárának 70-ről 62 évre történő leszállítása.

Az Európai Bizottság magyarországi képviselete és a Political Capital által Magyarország és az EU viszonyáról rendezett csütörtöki vitaesten a korábbi ombudsman kiemelte, az ügy az uniónak is gondot okoz, mert a magyar példa veszélyt jelenthet, vonzó lehet más európai politikai vezetőknek, hogy hasonló, az EU jogával nem feltétlenül megegyező intézkedéseket hozzanak.

Majtényi László azt mondta, az ügy azt mutatja, hogy Magyarország rossz állapotban van, különösen alkotmányos tekintetben. Korábban az ország a kelet-közép-európai régióban jól teljesített a többi állammal szemben, több magyar közjogi megoldás nemzetközileg elismert volt - emlékeztetett. Úgy véli, az intézményrendszer függetlensége jelenleg "katasztrofális állapotban van", sehol máshol nem fordult még elő például az, hogy egy hivatalban lévő legfelsőbb bírósági elnököt mandátuma lejárta előtt "kirakjanak a hivatalából minden ésszerű indok nélkül".

Balázs Zoltán egyetemi tanár a vitaesten kiemelte, úgy tűnik, a kormány nem bízik a bírói hatalom hatékonyságában, és a társadalom jelentős része osztja ezt a nézetet, a "nehézkésen mozduló" rendszerrel szemben nagy a bizalmatlanság. Mindenkinek az lenne az érdeke, hogy a bírói hatalom iránti bizalom növekedjen - mondta. A bírói hatalom határait firtatva feltette a kérdést: helyes-e, hogy nemrég egész Európa "lélegzet-visszafojtva várta", hogy az eurókötvények kérdésében a német alkotmánybíróság hogyan dönt?

Kifejtette, a tagállamok politikai szuverenitása az unióban sokkal nagyobb, mint ahogyan az emberek általában gondolják, hiszen az országok belső közjoga, alkotmánya elsősorban még mindig a tagállamokon múlik. Magyarország esete más országoknak is tanulságos, hiszen azt mutatja, hogy az unióban is megvan a politikai szabadság - vélekedett. Hozzátette, az unióban sem mindenki "csínytevő gyerekként" tekint Magyarországra, hanem "bátorságot merít" a lépéseiből.

Ezzel a magyar kormány tisztában is van, Orbán Viktor miniszterelnök is tudja, hogy "nincs egyedül, amikor Brüsszel bajszát cibálja" - mondta. Kiemelte, a magyar kormányt nemcsak a szélsőséges politikai körök támogatják, hanem olyan országok is, ahol "hagyománya van a függetlenség hangsúlyozásának Európával szemben". Magyarországon is régi hagyomány a függetlenség hangsúlyozása - jegyezte meg.

Hirdetés