Itthon hvg.hu 2012. november. 04. 16:14

Átvette Nagy Imre unokája a mártír miniszterelnök egykori bőröndjét

Átadták vasárnapOrbán Viktor jelenlétében Nagy Imre unokájának és a Nagy Imre Alapítványnak a kivégzett miniszterelnök egykori bőröndjét, mely nemrég került elő Bosznia-Hercegovinából - közölte a Miniszterelnökség. A bőrönd az MTA Nagy Imre Emlékház gyűjteményében kap helyet.

Nagy Imre miniszterelnök családja előtt mindig ismert volt, hogy a forradalom miniszterelnöke, amikor 1956. november 22-én elhagyta a jugoszláv nagykövetséget, otthagyott egy bőröndöt, ami személyes és politikai jellegű dokumentumokat tartalmazott.

MTI / Beliczay László

Nagy Imre unokája, Jánosi Katalin többszöri kérése nyomán a Külügyminisztérium 2008-ban megkereste a szerb külügyminisztériumot és segítségét kérte a bőrönd és az iratok sorsának tisztázásában.  Belgrádban megállapították, hogy a dokumentumokat a nagykövetségről annak idején elszállították a külügyminisztériumba, és azok ott találhatók. A bőrönd azonban nem került elő.

Magyar kérésre 2008 nyarán sor került az iratok átadására, és azok a családdal történt megállapodás értelmében a Magyar Országos Levéltárban nyertek elhelyezést. A magániratokra vonatkozóan a levéltár és a család letéti szerződést kötött. A bőrönd nemrég Szarajevóban bukkant fel, Oszman Dikics egykori nagykövetségi tanácsos, első beosztott (aki 1956-ban Budapesten teljesített szolgálatot) özvegye birtokában volt mostanáig; Nagy Imre miniszterelnök iratai 1956-ban ebben a bőröndben voltak.

A Magyar Országos Levéltár főigazgatója a november 4-i átadási ünnepségre rendelkezésre bocsátotta az egykor a bőröndben őrzött iratokat, így a tárgyi emlékek fél évszázad után ismét „egymásra találtak”. A szűk körű ünnepségen néma főhajtással emlékeztek '56 mártírjaira.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.