2012. október. 31. 21:26 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 31. 21:19 Itthon

Jövőre fellélegezhetnek Esztergomban?

Jövőre helyreállhat Esztergom likviditása, az idei évre jellemző működési zavarok megszűnnek. A város 23-24 milliárd forintos adósságából az állam 9-10 milliárd forintot vállal át - mondta Völner Pál, a Fidesz Komárom-Esztergom megyei elnöke szerdán az önkormányzatok állami hitelátvállalásáról rendezett sajtótájékoztatóján, amelyet a Fidesz megyei elnökségének ülése követett.

"A hitelátvállalás normatív segítséget jelent, nem lehet különbséget tenni az önkormányzatok között, hogy mi vezetett idáig. Meg kell oldani a problémát, ezért egy határvonalat húz az állam, és ezt a segítséget nyújtja. A jövő évtől működési hitelt nem tervezhetnek be a költségvetésbe az önkormányzatok, a további eladósodásnak így próbál gátat vetni az állam" - tette hozzá a politikus.

Czunyiné Bertalan Judit kormánymegbízott rámutatott, hogy 2002-ben az állam 80 százalékban finanszírozta az önkormányzatok kötelező feladatainak ellátását, az arány 2010-re 50 százalék alá süllyedt. Az önkormányzatok működésre felvett hitelei nőttek, az elégtelen finanszírozás is hozzájárult az eladósodáshoz.

Michl József, Tata polgármestere (Fidesz-KDNP) az MTI-nek elmondta, a város 3,5 milliárd forint értékű kötvényt bocsátott ki svájci frank alapon, ennek jelenlegi árfolyamon számolt értéke 5,6 milliárd forint. Tata az adóerő-képesség alapján várhatóan a 40 százalékos sávba esik, így a mostani árfolyamon 2,2 milliárd forintot érint a hitelátvállalás.

A polgármester hozzátette, a tatai önkormányzat költségvetésében folyamatosan visszafizette a részleteket, és nem vett föl több hitelt a megengedettnél. A hitelátvállalás ahhoz nyújt segítséget, hogy az európai uniós pályázatokhoz a város az önerőt meg tudja takarítani.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.